Microsoft

Microsoft’tan İddialı Kuantum Bilgisayar Adımı

Microsoft’tan İddialı Kuantum Bilgisayar Adımı
Google News Icon Takip Et

Teknoloji devi Microsoft (MSFT) ve kuantum bilişimi üzerine faaliyet gösteren yazılım şirketi Quantinuum, kuantum bilgisayarları daha güvenilir hale getirerek ticari bir ürün olarak sunma yolunda önemli bir adım attı.

📝 Bu hamle, Microsoft, Alphabet’in (GOOGL) Google’ı ve IBM (IBM) gibi teknoloji şirketlerinin kuantum mekaniğinden yararlanarak geleneksel silikon tabanlı bilgisayarlardan çok daha yüksek hızlar vaat eden makineler yaratmak için, hem rakipleri hem de ulus devletlerle yarıştığı kuantum bilişimi yarışındaki son adım. 

Bu kuantum makineleri, günümüzün klasik bilgisayarlarıyla milyonlarca yıl sürecek bilimsel hesaplamaları mümkün kılabilmeleri açısından oldukça değerli.

Ancak kuantum bilgisayarların “kübit” adı verilen temel birimi hızlı ama hassastır; kuantum bilgisayar az da olsa bozulursa veri hataları üretir. Bu sorunu çözmek için kuantum araştırmacıları genellikle gerekenden daha fazla fiziksel kübit inşa eder ve daha az sayıda güvenilir ve kullanışlı kübit elde etmek için hata düzeltme teknikleri kullanır.

🌟 İşte Microsoft ve Quantinuum da bu alanda bir atılım gerçekleştirdiklerini açıkladılar. Microsoft, Quantinuum’un fiziksel kübitlerine kendi yazdığı bir hata düzeltme algoritmasını uygulayarak 30 fiziksel kübitten yaklaşık dört güvenilir kübit elde etti.

Microsoft’un stratejik görevler ve teknolojilerden sorumlu başkan yardımcısı Jason Zander, şirketin bunun şimdiye kadar bir kuantum çipinden elde edilen en iyi güvenilir kübit oranı olduğuna inandığını söyledi:

Tek bir hata olmadan 14 binden fazla bireysel deney gerçekleştirdik. Bu, kayıtlardaki her şeyden 800 kat daha iyi bir oran.

Dahası, Microsoft teknolojiyi önümüzdeki aylarda bulut bilişim müşterilerine sunmayı planladığını söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters