Microsoft

Microsoft’tan Daha Küçük Yeni Bir Yapay Zekâ Modeli 

April 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’tan Daha Küçük Yeni Bir Yapay Zekâ Modeli 

Microsoft (MSFT), daha az miktarda veri kullanırken içerik ve sosyal medya gönderileri oluşturma gibi görevleri yerine getirebilen uygun maliyetli, küçük dilli yeni yapay zekâ modelini tanıttı.

Şirket açıklamasına göre yeni Phi-3-mini isimli yapay zekâ modeli dil, kodlama ve matematik yeteneklerini değerlendiren çeşitli ölçütlerde iki katı büyüklüğündeki modellerden daha iyi performans gösterebiliyor.

Microsoft, daha küçük yapay zekâ modellerinin daha basit görevleri yerine getirmek üzere tasarlandığını ve bu sayede sınırlı kaynaklara sahip şirketlerin kullanımını kolaylaştırdığını söyledi.

Microsoft, bir işletmenin Phi-3’ü uzun bir belgenin ana noktalarını özetlemek, pazar araştırma raporlarından ilgili içgörüleri ve sektör eğilimlerini çıkarmak için kullanabileceğini de ekledi.

Şirket, Phi-3-mini’nin Microsoft bulut hizmeti platformu Azure’un yapay zekâ model kataloğunda, makine öğrenimi model platformu Hugging Face’de ve modelleri yerel bir makinede çalıştırmak için bir çerçeve olan Ollama’da hemen kullanıma sunulacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta Microsoft, BAE merkezli yapay zekâ şirketi G42’ye 1,5 milyar dolar yatırım yapmıştı. Ayrıca daha önce Fransız startup Mistral AI ile modellerini Azure bulut bilişim platformu üzerinden kullanıma sunmak için ortaklık kurmuştu.

Microsoft’tan Daha Küçük Yeni Bir Yapay Zekâ Modeli 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters