Microsoft

Microsoft’tan BAE Merkezli Yapay Zekâ Şirketine 1,5 Milyar Dolar Yatırım

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’tan BAE Merkezli Yapay Zekâ Şirketine 1,5 Milyar Dolar Yatırım

Microsoft (MSFT), Birleşik Arap Emirlikleri merkezli yapay zekâ şirketi G42’ye 1,5 milyar dolar yatırım yaparak, şirkette azınlık hissesi ve yönetim kurulu üyeliği kazandı.

Microsoft’un bu hamlesi, iki şirketin teknoloji hakimiyeti için süregelen küresel mücadelenin ortasında bağlarını derinleştirmesine olanak sağlayacak.

İki şirketin ABD ve BAE hükümetlerine güvenlik konusunda güvence verdiğini söylediği anlaşmanın bir parçası olarak G42, yapay zekâ uygulamalarını çalıştırmak için Microsoft’un bulut hizmetlerini kullanacak.

Söz konusu anlaşma, Washington’un Pekin’in teknolojik ilerlemelerini engelleme çabalarının ortasında geldi. Çin ordusu için yapay zekâ çipleri edinmeye çalıştıkları gerekçesiyle dört Çinli şirketi ihracat kara listesine ekleyen ABD, ayrıca Çin ile BAE dahil Körfez ülkeleri arasında derinleşen bağlardan da endişe duyuyor.

G42, ABD’nin Çinli şirketlerle ilişkilerine dair endişelerine bir yanıt olarak şubat ayında yaptığı açıklamada, Çin’deki yatırımlarını elden çıkardığını ve ABD’nin ABD şirketleriyle çalışmak için kendisine getirdiği kısıtlamaları kabul ederek, Çin donanımını çekmeye yönelik uzun bir sürece başladığını söyledi.

Microsoft’tan BAE Merkezli Yapay Zekâ Şirketine 1,5 Milyar Dolar Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters