Microsoft

Microsoft’tan Almanya’ya 3,4 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Yatırımı

Şubat 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’tan Almanya’ya 3,4 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Yatırımı

Microsoft (MSFT) Başkanı Brad Smith, teknoloji devinin Avrupa’daki bilgi işlem gücünü artırmaya çalıştığı bir dönemde Almanya’nın yapay zekâ altyapısına önümüzdeki iki yıl içinde 3,4 milyar dolar (3,2 milyar Euro) yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Smith, “Alman şirketleri yapay zekâ ile ilgili teknolojileri hızla adapte ediyor. Biz de bölgedeki veri işleme merkezlerimizi genişletiyoruz.” dedi. 

Smith’e göre bu fonlar Microsoft’un Almanya’ya yaptığı en büyük doğrudan yatırımı temsil ediyor ve Kuzey Ren-Vestfalya’da ve Frankfurt çevresinde yeni veri merkezleri inşa etmek ve çalışanları eğitmek için kullanılacak. Smith, hiçbir devlet sübvansiyonunun söz konusu olmadığını söyledi.

Yatırım, Avrupalı düzenleyicilerin gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle bulut şirketlerini verilerini AB içinde depolamaya zorladığı bir dönemde gerçekleşiyor. Global Data rakamlarına göre, Avrupa’nın veri merkezi inşaatı için 82 milyar dolarlık bir proje var.

Microsoft, OpenAI ile ortaklığı aracılığıyla bir yapay zekâ güç merkezi haline gelme amacıyla bulut altyapısına ve veri merkezlerine büyük yatırımlar yapıyor.

Öyle ki, şirketin stratejisine yönelik iyimserlik, Microsoft’un piyasa değerini 3 trilyon doların üzerine çıkararak Apple’ı (AAPL) geride bırakmasını ve dünyanın en değerli şirketi konumuna ulaşmasını sağladı.

Geçtiğimiz çeyrekte bulut platformunun gelirlerini 30% artıran Microsoft, şu an Amazon’dan (AMZN) sonra ikinci en büyük bulut sağlayıcısı olarak biliniyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti