Microsoft

Microsoft’tan Activision için Call of Duty Yemini

Haziran 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’tan Activision için Call of Duty Yemini

Microsoft (MSFT), Activision Blizzard’ı (ATVI) satın almak için varını yoğunu ortaya koyuyor. 

Bir şirket yetkilisi, anlaşmaya yönelik düzenlenen mahkemede Activision satın alındıktan sonra Call of Duty oyununun rakibi Sony’nin (SONY) PlayStation cihazlarında sunulmaya devam edeceğini taahhüt etti. 

Bu, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun söz konusu satın alımın konsol oyun pazarında rekabeti engelleyeceği iddiasına karşı iyi bir argüman.

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Jacqueline Scott Corley, cuma günü Microsoft Gaming’in yetkilisi Phil Spencer’dan Sony’nin konsollarında oyunu sunmaya devam edecekleri sözünü vermesini istedi.

🖐️ Spencer, “Taahhüdüm, Call of Duty’nin gelecekteki versiyonlarını Sony’nin PlayStation’ında yayınlamaya devam edeceğimiz yönünde. Tabii Sony buna izin verirse.” dedi.

Spencer’ın da aralarında yer aldığı Microsoft yöneticileri, planlanan satın alımı savunmak için beş gün sürecek dava kapsamında mahkemede ifade verecek. FTC, satın alma işlemine ilişkin hukuki itirazlara devam ederken, işlemi geçici olarak durdurmayı amaçlıyor.

Ancak Spencer’ın yeminli olarak verdiği taahhüt, FTC’nin anlaşmanın konsol oyun pazarında rekabeti azaltacağını gösterme girişimini zayıflatabilir.

3️⃣ Bu devasa anlaşma, Microsoft’u Tencent Holdings (TCEHY) ve Sony’nin ardından küresel oyun pazarında üçüncü sıraya taşıyacak. Ve Microsoft, Activision’ı satın alma motivasyonunun kârlı mobil oyun pazarında yer edinmek olduğunu iddia ediyor: 

Bu anlaşmanın Microsoft Xbox’ın konsol pazarındaki payını artırmakla hiçbir ilgisi yok.” 

👀 Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Activision CEO’su Bobby Kotick’in de önümüzdeki günlerde ifade vermeleri bekleniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg