Microsoft

Microsoft’a Neler Oluyor?

June 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft’a Neler Oluyor?

Nvidia (NVDA) ve Apple’ın (AAPL) ardından bu yıl yeni rekorlara ulaşarak teknoloji hisselerindeki ralliden Microsoft (MSFT) da nasibini almış gibi görünüyor. 

Windows yazılımı üreticisi, dün kapanışa doğru 3,2% yükselerek 348 dolara ulaştı ve 19 Kasım 2021’den bu yana en yüksek düzeyinde kapandı. Hissedeki söz konusu ralli Microsoft’un yılbaşından bu yana 45%’lik artışına da katkıda bulundu ve şirketin piyasa değerine 800 milyar dolar ekledi. 

Bu rallinin arkasında yapay zekâ coşkusunun yer aldığını hepimiz biliyoruz. Ama Microsoft’un ChatGPT ile olan geçmişine bakmak, bu coşkunun sebeplerini ve sonuçlarını daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. 

👔 Herkes yerini bilsin: Her ne kadar ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI startup’ı olsa da çağımızın en popüler sohbet robotunu çalıştıran mega bilgisayarların sahibi OpenAI değil, Microsoft. 

Şirket, OpenAI’ın en büyük finansal destekçisi olmanın yanı sıra startup için kilit bir teknoloji ortağı. Şu an yapay zekâ devriminin en önemlisi gibi görünen bu ortaklık, her zaman böyle güçlü değildi.

Yapay zekâ çalışmalarının yeni yeni hızlandığı birkaç yıl öncesinde bu alandaki en güçlü isim, araştırmacılarının ChatGPT ve benzeri sohbet robotlarına yönelik ilk teknolojiyi tasarlayan Google (GOOG) idi. 

👀 Ama bu iki teknoloji devi arasında bir fark var: Google, yapay zekâ çalışmalarını ticari kullanıma açma konusunda utangaç davranırken, Microsoft OpenAI’ın atılımlarını hemen kâra geçmek için kullanmaya odaklı. 

Şirketin, bilgisayar programcılarına yeni kodlar öneren GitHub Copilot aracı ilk ücretli önermesiydi ve Microsoft’a 10 binin üzerinde şirket olarak yeni müşteri kazandırdı. 

Sonra Microsoft’un Google rakibi arama motoru Bing geldi. Şirket, yapay zekâ sohbet robotu teknolojisini Bing’e entegre ederek kullanıcılara önerilerde bulunmasını sağladı. 

Bing’deki bu atılımlar dikkat çekmiş olacak ki Samsung gibi bazı akıllı telefon üreticileri cihazlarındaki varsayılan arama motoru olarak Google yerine Bing kullanmayı bile değerlendiriyordu

Bu yeniliklerin üstüne, Microsoft CEO’su Satya Nadella geçtiğimiz günlerde diğer Copilot uygulamalarını Windows ve Microsoft 365’e entegre etme planlarını açıklamıştı.

Hatırlayalım: Şirket, Microsoft 365 ofis uygulamalarından geçen yıl 45 milyar dolar gelir elde etti. 

Nadella, “Teknolojiyi, teknolojinin çıkarı için övmeye gerek yok. Tüm bu değişimler, gerçek dünyada bir yankı uyandırırsa işe yarar.” demişti. 

🚀 Biri Microsoft’a dur desin (mi?): Bu gelişmelerin finansal tarafı henüz fiyatlanmasa da Evercore analisti Kirk Materne’ye göre şirketin Copilot uygulamaları Microsoft’a gelecek dört yıl içinde ekstra 48 milyar dolar olarak geri dönebilir. 

Hatta Materne, Microsoft’un OpenAI destekli uygulamalarının şirkete 2027’ye kadar 99 milyar dolar kazandırabileceğini öngörüyor. Bu tahminlere analist Kim Forrest da katılıyor gibi görünüyor. Forrest, “(Microsoft) açık ara lider. Google çok geride kaldı.” diyor. 

Microsoft’a Neler Oluyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg1, 2