Borsa Haberleri

Microsoft’a Avrupa Birliği’nden Uyarı Gelmesi Bekleniyor

January 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft’a Avrupa Birliği’nden Uyarı Gelmesi Bekleniyor

Video oyun üreticisi Activision (ATVI)’ı 69 milyar dolara satın alma planları yapan Microsoft (MSFT)’a Avrupa Birliği’nden antitröst uyarısı gelmesi bekleniyor.

● Reuters’ın haberine göre Avrupa Komisyonu, önümüzdeki haftalarda Microsoft (MSFT)’a gönderilmesi beklenen mega anlaşmayla ilgili itiraz beyanı olarak adlandırılan bir iddianame hazırlıyor.

● Reuters’a açıklamalarda bulunan Microsoft, “Piyasadaki kaygıları giderme üzere Avrupa Komisyonu ile çalışmaya devam ediyoruz. Hedefimiz daha fazla insanı daha fazla oyunla buluşturmak ve bu anlaşma işte bu hedefi daha da ileriye taşıyacak.” ifadelerini kullandı.

● Reuters’a göre, Microsoft (MSFT)’un düzenleyici kurum ile yaşanan gerilimi hafifletmeye çalışmak için Avrupa Komisyonu’na olası çözümler sunması bekleniyor olsa da kurumun iddianame metnini hazırlayana kadar taviz vermesi beklenmiyor.

● Avrupa Komisyonu’nun Activision anlaşmasına yönelik incelemesini tamamlamak için 11 Nisan’a kadar süresi var. Avrupa Komisyonu bu konuda Reuters’a açıklama yapmaktan kaçındı. Kasım ayında açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu, anlaşmanın “rekabet ortamını kayda değer ölçüde bozabileceği” yönündeki endişeleri gerekçe göstererek bu anlaşmayla ilgili detaylı bir soruşturma başlattığını duyurmuştu.

● Bu anlaşmanın Microsoft’un Xbox video oyun konsolları ve abonelik bazlı oyun segmentinde rekabeti baskılamasına izin vereceğini açıklayan ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), anlaşmayı engellemek için geçen ay bir dava açmıştı. Bu dava son 20 yılda Microsoft’a yönelik en büyük düzenleyici kurum tehdidi olarak görülüyor. FTC, Activision (ATVI) anlaşmasını engellemek üzere ağustos ayında idare mahkemesinde duruşma yapılmasını talep etmişti.

● Bu ayın başlarında yapılan bir düzenlemeyle, Birleşik Krallık antitröst gözlemcisinin anlaşmaya ilişkin inceleme süresi mart başından nisan sonuna kadar uzatıldı.

● Bloomberg’in perşembe günü yaptığı haberde, 69 milyar dolarlık anlaşmaya dair endişelerini dile getiren Sony (SONY)’e Google (GOOGL) ve Nvidia (NVDA) da katıldı.

Microsoft’a Avrupa Birliği’nden Uyarı Gelmesi Bekleniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha