Microsoft

Microsoft, Yıl Sonuna Kadar 1,8 Milyon Çipe Sahip Olmayı Hedefliyor

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Yıl Sonuna Kadar 1,8 Milyon Çipe Sahip Olmayı Hedefliyor

Business Insider tarafından görüntülenen bir belgeye göre Microsoft (MSFT), 2024 yılı sonuna kadar 1,8 milyon yapay zekâ çipi toplamayı hedefliyor.

Microsoft, üretici yapay zekâyı daha hızlı, daha iyi ve daha ucuz hale getirmeye çalışıyor ancak bu çaba, büyük ölçüde Microsoft’un Nvidia’dan (NVDA) grafik işlem birimleri satın almasına dayanıyor.

Söz konusu belgeler, Microsoft’un 2024 yılında sahip olduğu GPU sayısını üç katına çıkarmayı planladığını gösteriyor. Şirket, OpenAI ile ortaklaşa olarak, üretici yapay zekâ patlamasının ön saflarında yer alıyor. Bu alanda en ileri noktada kalmak ise pahalı bir iş.

💰 Gelecekteki Harcamalar için 100 Milyar Dolar

Planlar hakkında bilgi sahibi iki kişinin Business Insider’a verdiği bilgiye göre Microsoft, içinde bulunduğumuz mali yıldan 2027 mali yılına kadar GPU’lar ve veri merkezleri için yaklaşık 100 milyar dolar harcamayı bekliyor.

Microsoft’un yanı sıra diğer teknoloji devleri de devasa GPU depoları inşa ediyor. Ki Nvidia’nın şu anda 2 trilyon dolardan fazla değere sahip olmasının nedenlerinden biri de bu. 

Meta (META) CEO’su Mark Zuckerberg bu yılın başlarında sosyal medya şirketinin 2024 yılında yaklaşık 350 bin adet Nvidia H100 GPU satın alacağını ve yıl sonuna kadar bu ve eşdeğer çiplerden yaklaşık 600 bin adet sahip olacağını söyledi.

Microsoft, Yıl Sonuna Kadar 1,8 Milyon Çipe Sahip Olmayı Hedefliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Business Insider