Microsoft

Microsoft, Yapay Zekâlı Yeni Bilgisayarlarını Tanıttı

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Yapay Zekâlı Yeni Bilgisayarlarını Tanıttı

Microsoft (MSFT) yarınki Build geliştirici konferansı öncesinde yapay zekâ özelliklerine sahip yeni kişisel bilgisayar kategorisini tanıttı. 

Şirket, söz konusu hamlesiyle hızına yetişmekte zorlandığımız yapay zekâ teknolojisini kendi iş ürünlerine yerleştirmek ve Alphabet (GOOGL) ve Apple (AAPL) ile rekabeti hızlandırmak için erken davranıyor. 

CEO Satya Nadella, şirketin Redmond’daki kampüsünde düzenlenen bir etkinlikte Microsoft’un “Copilot+” adını verdiği bilgisayarlarını tanıttı ve bu bilgisayarları Acer ve Asustek Computer’ın da aralarında bulunduğu bir dizi üreticiyle birlikte satacaklarını söyledi.

Bulut veri merkezlerine ihtiyaç duymadan daha fazla yapay zekâ görevini yerine getirebilen yeni bilgisayarlar, 1.000 dolardan başlayacak ve şirket teslimatlara da 18 Haziran’da itibaren start verecek.

Yapay zekâ verilerinin doğrudan bilgisayarda işlenebilmesi Copilot+’ın “Recall” adlı bir özelliğe sahip olmasını sağlıyor. “Recall”, internette gezinmeden sesli sohbetlere kadar bilgisayarda yapılan her şeyi izleyerek, kullanıcının aylar sonra bile yaptığı bir şeyi hatırlaması gerektiğinde arayabileceği, bilgisayarda depolanan bir geçmiş oluşturuyor.

Microsoft’un tüketici pazarlamasından sorumlu lideri Yusuf Mehdi, şirketin önümüzdeki yıl 50 milyon yapay zekâlı bilgisayar satılmasını beklediğini söyledi. Basın etkinliğinde, doğrudan bir masaüstü bilgisayar üzerinde çalışan daha hızlı yapay zekâ asistanlarının “uzun zamandır bilgisayarınızı değiştirmek için en zorlayıcı neden” olacağını söyledi.

Microsoft yöneticileri ayrıca ChatGPT üreticisi OpenAI’ın en son teknolojisi olan GPT-4o’nun “yakında” Copilot’un bir parçası olarak sunulacağını söyledi.

Microsoft ayrıca Arm Holdings’in (ARM) mimarisine dayanan Qualcomm (QCOM) çiplerine sahip yeni nesil Surface Pro tablet ve Surface Laptop’u da piyasaya sürdü. Ayrıca Intel (INTC) ve AMD (AMD) çipleri için yazılan yazılımların Arm teknolojisiyle üretilen çiplerde çalışmasına yardımcı olacak Prism adlı bir teknolojiyi de tanıttı.

Microsoft, Yapay Zekâlı Yeni Bilgisayarlarını Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters