Microsoft

Microsoft Yapay Zekâ Birimi Kurdu, DeepMind Kurucusu CEO Olacak

Mart 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft Yapay Zekâ Birimi Kurdu, DeepMind Kurucusu CEO Olacak

Microsoft (MSFT), DeepMind’ın kurucu ortağı Mustafa Suleyman’ı şirketin yeni oluşturulan tüketici yapay zekâ biriminin başına atadı ve Inflection AI girişiminin birkaç çalışanını işe aldı.

Şirketin Salı günü yaptığı açıklamaya göre Suleyman, Copilot sohbet robotu ve bu teknolojiyi kullanan yeni Bing tarayıcısı gibi tüketici yapay zekâ çalışmalarını tek bir çatı altında toplayan Microsoft AI adlı birimin CEO’su olacak.

ChatGPT üreticisi OpenAI’ın teknolojisi kullanılarak geliştirilen Copilot, Microsoft’un yapay zekâ çalışmalarından gelir elde etme çabalarının temelini oluşturuyor ve e-posta yazabiliyor, belgeleri özetleyebiliyor ve sunumlar yapabiliyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella bir blog yazısında, “Bu yeni yetenek akışı, ivmemizi bir kez daha artırmamızı sağlayacak. Bu geçişin bir parçası olarak Mikhail Parakhin ve Copilot, Bing ve Edge de dahil olmak üzere tüm ekibi; Misha Bilenko ve GenAI ekibi Mustafa’ya rapor vermek üzere görev alacak.” diyor. 

Bu gelişme, Microsoft’un OpenAI ile olan bağına yönelik artan düzenleyici incelemelerin olduğu bir dönemde, Fransız Mistral AI da dahil olmak üzere diğer girişimlerle ortaklık kurduğu bir zamanda geldi.

Nadella, dün yaptığı açıklamada Microsoft’un OpenAI ortaklığına “oldukça bağlı” kalmaya devam ettiğini söyledi.

Suleyman ve Microsoft yönetim kurulu üyesi Reid Hoffman ile birlikte Inflection AI’ın kurucuları arasında yer alan Karen Simonyan da Microsoft AI’a baş bilim insanı olarak katılacak.

Bu arada Alphabet’in (GOOGL) Google birimi de yapay zekâ ile ilgili çalışmalarını hızlandırıyor. Hafta başında Apple (AAPL) ve Google’ın, Gemini yapay zekâ motorunu iPhone’a yerleştirmek için görüşmeler yaptığına ilişkin haberler gündeme gelmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti