Microsoft

Microsoft, XBox’ı da Yapay Zekâlı Yapacak

Nisan 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, XBox’ı da Yapay Zekâlı Yapacak

Microsoft (MSFT) Xbox üzerinde destek görevlerini otomatikleştirmek için kullanılabilecek yapay zekâ destekli yeni bir sohbet robotu test ediyor.

The Verge’ün Microsoft’un planlarına aşina olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre yazılım devi, Xbox destek sorgularına yanıt verirken hareket eden bir “somutlaştırılmış yapay zekâ karakterini” test etmeye başladı. 

Söz konusu hamle, Microsoft’un Xbox platformuna ve hizmetlerine yapay zekâyı uygulamaya yönelik daha büyük çabasının bir parçası olarak yorumlanıyor. 

Xbox yapay zekâ sohbet robotu, Microsoft’un Xbox ağı ve ekosistemi için destek belgelerine bağlı ve Microsoft’un web sitesinden sorulara yanıt verebiliyor ve hatta oyun iadelerini işleyebiliyor. 

Microsoft son günlerde Xbox sohbet robotunun test havuzunu daha da genişletti ve bu prototip “Xbox Support Virtual Agent”ın bir gün tüm Xbox müşterilerinin destek sorularını yanıtlayabileceğini öne sürdü. Microsoft, sohbet robotunun varlığını doğruladı ancak daha fazla detay vermedi. 

Şirketin prototip Xbox sohbet robotu, Xbox platformuna ve geliştirici araçlarına yapay zekâ destekli özellikler ve araçlar getirmeye yönelik Microsoft Gaming içindeki bir plana ait. 

Kaynaklar, Microsoft’un ayrıca oyun içeriği oluşturma, oyun operasyonları ve Xbox platformu ve cihazlarına yapay zekâ özellikleri getirmek için de çalıştığını söyledi. Bu çalışmalar arasında oyunlar için yapay zekâ tarafından üretilen sanat eserleri ve varlıkların denenmesi de yer alıyor.

Microsoft ayrıca, Xbox platformunda içerik moderasyonu da dahil olmak üzere güvenlik ve moderasyon görevleri ve yaptırım ve itiraz süreçlerine yardımcı olmak için yapay zekâ destekli Copilot’lar oluşturmayı düşünüyor. Teknoloji devi ayrıca, oyunlara yapay zekâ destekli asistanları nasıl ekleyebileceğini ve oyuncuların oyun oynarken nasıl yardım alabileceklerini de araştırıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Verge