Borsa Haberleri

Microsoft ve Oracle İşbirliğini Genişletiyor

September 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft ve Oracle İşbirliğini Genişletiyor

Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Oracle’ın kurucusu ve teknoloji şefi Larry Ellison, Microsoft’un kampüsünde yaptıkları bir sunumla ortaklıklarını genişleteceklerini duyurdular. Oracle, veri tabanları ve depolama için sunucular içeren Exadata donanımını, Microsoft’un Azure hizmetini çalıştırdığı veri merkezlerine yerleştirecek. Bu sayede, organizasyonlar kendi veri merkezlerine Oracle donanımı kurmak yerine Azure üzerinden Oracle’ın veritabanı yazılımını kullanabilecekler.

İki Dev Arasındaki Rekabet ve İşbirliği 🤝

Bu iki şirket, 30 yılı aşkın süredir birbirleriyle rekabet etmekte. Ancak, yeni işbirliği ile şirketler, mevcut veri merkezlerinden kamuya açık buluta daha hızlı bir geçiş yapabilecekler. Her iki şirket de bulut tabanlı altyapı satmaya devam edecek, ancak Azure daha büyük ve olgun bir platform olduğu için Oracle, müşterilerinin diğer bulutları benimserken ürünlerini kullanmaya devam etmelerini istiyor.

İki Şirketin Geçmişi ve Sahipleri 📊

Bu işbirliği, Microsoft’un 2000 yılında ABD Adalet Bakanlığı’na karşı yürüttüğü antitröst davasının zirve yaptığı bir dönemde Oracle’ın Microsoft’a karşı bir dedektif firması tuttuğu zamanlara dayanıyor. Oracle’ı 1977 yılında kurmuş olan Ellison, dünyanın en zengin beşinci kişisi. Microsoft’u 1975 yılında kurmuş olan Bill Gates ise dördüncü sırada yer alıyor. Ancak, Ellison Oracle’ın 42%’sini kontrol ederken, Gates Microsoft’un sadece 1%’ini elinde bulunduruyor.

Microsoft ve Oracle İşbirliğini Genişletiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: CNBC