Microsoft

Microsoft ve OpenAI’dan 100 Milyar Dolarlık Süper Bilgisayar Projesi

Nisan 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft ve OpenAI’dan 100 Milyar Dolarlık Süper Bilgisayar Projesi

Microsoft (MSFT) ve OpenAI, 100 milyar dolara mal olabilecek ve 2028’de piyasaya sürülecek “Stargate” adlı bir yapay zekâ süper bilgisayarı da içeren bir veri merkezi projesi için çalışmalara başladı. 

Üretici yapay zekâ teknolojisinin hızla benimsenmesi, geleneksel veri merkezlerinden daha gelişmiş görevleri yerine getirebilen yapay zekâ veri merkezlerine olan talebin hızla artmasına neden oldu.

The Information’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Microsoft’un mevcut en büyük veri merkezlerinden 100 kat daha maliyetli olacağı tahmin edilen projeyi finanse etmesi bekleniyor.

Haberde söz konusu süper bilgisayarın, şirketlerin önümüzdeki altı yıl içinde inşa etmeyi planladıkları bir dizi süper bilgisayarın en büyüğü olacağı belirtildi.

The Information, 100 milyar dolarlık geçici maliyeti Altman’la bu konuda konuşan bir kişiye ve Microsoft’un ilk maliyet tahminlerinden bazılarını inceleyen bir kişiye atfetti.

Altman ve Microsoft süper bilgisayarları beş aşamaya yaydı ve Stargate beşinci aşama olacak. Habere göre Microsoft, OpenAI için 2026 civarında piyasaya sürülecek daha küçük, dördüncü faz bir süper bilgisayar üzerinde çalışıyor.

Haberde ayrıca, Microsoft ve OpenAI’ın beş aşamalı planın üçüncü aşamasının ortasında olduğu ve sonraki iki aşama için maliyetin önemli bir kısmının gerekli yapay zekâ çiplerinin satın alınmasını içerdiği belirtildi.

Yapay zekâ çipleri genellikle yüksek fiyatlarla satılıyor ve bu alanın önde gelen isimlerinden çip şirketi Nvidia (NVDA) CEO’su Jensen Huang, mart ayının başlarında CNBC’ye verdiği demeçte en yeni “Blackwell” B200 yapay zekâ çipinin fiyatının 30 bin ile 40 bin dolar aralığında olacağını söylemişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters