Borsa Haberleri

Microsoft ve Coca-Cola’dan 1,1 Milyar Dolarlık Ortaklık

April 23, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Microsoft ve Coca-Cola’dan 1,1 Milyar Dolarlık Ortaklık

İçecek devi Coca-Cola (KO), Microsoft’un (MSFT) bulut bilişim ve yapay zekâ hizmetlerini kullanmak üzere 1,1 milyar dolarlık beş yıllık bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Anlaşma kapsamında Microsoft ve Coca-Cola, Azure OpenAI ile “ortaklaşa deneyler” yapacak. Bu hizmet, müşterilerin Microsoft’un Azure bulut bilişim hizmetinde çalışan sohbet robotları ve diğer yapay zekâ hizmetleri oluşturmasına izin vermek için Microsoft destekli startup ve ChatGPT yaratıcısı OpenAI’ın teknolojisini kullanıyor.

Coca-Cola, 2020 yılında Microsoft’un bulut ve iş yazılımlarını kullanmak için 250 milyon dolar değerinde beş yıllık bir anlaşma imzalamıştı.

Şirketler tarafından yapılan açıklamada Coca-Cola’nın, araçların içecek üreticisinin verimliliğini nasıl artırdığını görmek için Microsoft’un Copilot tekliflerini test edeceği belirtildi. 

Açıklanan anlaşma, Coca-Cola’nın satış profesyonelleri tarafından kullanılan ve Salesforce (CRM) ile rekabet eden Dynamics 365 gibi diğer geleneksel Microsoft yazılımlarını kullanımını genişletmesini de içeriyor.

Microsoft ve Coca-Cola’dan 1,1 Milyar Dolarlık Ortaklık

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing