Borsa Haberleri

Microsoft ve Activision, İngiltere’den İzin Almak için Ubisoft’a Başvurdu

August 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft ve Activision, İngiltere’den İzin Almak için Ubisoft’a Başvurdu

Microsoft (MSFT) ve Activision Blizzard (ATVI) aylardır sürüncemede olan 69 milyar dolarlık anlaşmalarını tamamlamak ve İngiltere’nin antitröst kuruluşundan izin almak için Ubisoft’a döndü. 

Oyun dünyasının uzun bir süredir yakından takip ettiği süreç, İngiltere’den beklenen iznin alınması amacıyla anlaşmanın revize edilmesiyle devam ediyor.

Anlaşmanın tamamlanması için yapılan yeni değişikliler kapsamında Microsoft, Activision’ın mevcut ve gelecek 15 yıl içinde piyasaya sürülecek oyunlarının bulut haklarına sahip olamayacak. Bu haklar, Ubisoft’a gidecek. 

❗️ Microsoft, tarihin en büyük oyun anlaşmasını 2022 yılının başlarında duyurmuştu ancak anlaşma, teknoloji devinin yeni gelişen bulut oyun pazarında çok fazla kontrol sahibi olacağından endişe eden İngiltere’nin rekabet düzenleyicisinin engellerine takıldı.

İngiltere Rekabet ve Pazarlar Kurulu (CMA) aylarca süren görüşmelerin ardından bugün yaptığı açıklamada anlaşmayı veto etme yönündeki ilk kararına bağlı kaldığını belirterek Microsoft’u yeni şartlar hazırlamaya zorladı.

Yeniden yapılandırılan anlaşma kapsamında Microsoft, “Overwatch” ve “Diablo” gibi popüler Activision oyunlarını yalnızca kendi bulut yayın hizmeti olan Xbox Cloud Gaming’de yayınlayamayacak ya da rakip hizmetlerin lisans koşullarını tek başına kontrol edemeyecek.

Microsoft ve Activision, İngiltere’den İzin Almak için Ubisoft’a Başvurdu

Bunun yerine, Microsoft’un Fransız oyun rakibi Ubisoft, Activision’ın mevcut masaüstü ve konsol oyunlarının ve önümüzdeki 15 yıl içinde Activision tarafından piyasaya sürülecek tüm yeni oyunların bulut yayın haklarını satın alacak. 

Avrupa’da Ubisoft, Activision’ın hakları için bir lisans alacak ve böylece bu oyunları o bölgede de sunabilecek.

Hukuk şirketi Geradin Partners ortağı ve daha önce CMA’da hukuk direktörü olarak görev alan Tom Smith, anlaşmanın artık gerçekleşecek gibi göründüğünü söyledi.

Reuters’a verdiği demeçte Smith, “Süreç çok çileli geçti ve hâlâ bir aksilik çıkma ihtimali var ama bugünlerde büyük teknoloji anlaşmalarının sorunsuz geçmesini beklememeliyiz.” dedi.

Microsoft ve Activision, İngiltere’den İzin Almak için Ubisoft’a Başvurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters