Borsa Haberleri

Microsoft, Oyun Sektöründe Sony ile Yakın Rekabete Giriyor!

October 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Oyun Sektöründe Sony ile Yakın Rekabete Giriyor!

 ● Microsoft (MSFT), Sony (SONY)’nin “Genshin Impact” ile yakaladığı başarıyla rekabet etmek için Çin menşeli video oyun içerikleri stokluyor. Bu da Çin’in oyuncu alanından geliştirici alanına geçişini pekiştiriyor.

● Amerikan yazılım devi ile Japon teknoloji öncüsü birkaç yıldır program ve lisans haklarını geliştirmek için küçük geliştiricilere zaten büyük paralar öneriyordu, ancak “Genshin Impact” bu duruma biraz aciliyet getirdi.

● Shanghai yapım stüdyosu miHoYo’nun aksiyon rol yapma oyunu, iki yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana milyarlarca dolar kazandırdı ve Microsoft ve Sony’nin Game Pass ve PlayStation Plus abonelik hizmetleri için Çin’de aradıkları çok oyunculu, platformlar arası oyunlar kategorisinde de çıtayı yükseltti.

● Batının Çin kaynaklı oyunlara yönelik artan ilgisi Çin’in oyun geliştirme sektöründeki olgunluğu yansıtıyor. Niko Partners araştırma kuruluşu kıdemli analisti Daniel Ahmad, Çinli oyunların artık büyük bütçeli Batılı oyunlarla eşit düzeyde olduğunu ifade ediyor.

Microsoft, Çinli oyun arayışında görevlendirmek üzere bir ekip kurma aşamasında. Xbox üreticisi olan şirket abonelik listesini genel olarak büyük markalarla doldurmuş olsa da, şimdilerde büyük paralar teklif ederek bağımsız stüdyoları bile ele geçirmeye çalışıyor.

Microsoft, Oyun Sektöründe Sony ile Yakın Rekabete Giriyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters