Borsa Haberleri

Microsoft, OpenAI’ın Yönetim Kurulundan Ayrılıyor

Microsoft, OpenAI’ın Yönetim Kurulundan Ayrılıyor
Google News Icon Takip Et

Microsoft (MSFT), Atlantik’in her iki yakasında da düzenleyici incelemelere tabi olan OpenAI’deki yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan, yapay zekâ girişiminin yönetiminin son sekiz ayda önemli ölçüde iyileşmesinin ardından bunun artık gerekli olmadığını söyleyerek ayrıldı.

Financial Times’ın konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi bir kişiye dayandırdığı haberine göre, geçtiğimiz ay OpenAI’ın sohbet robotu ChatGPT’yi cihazlarında sunacağını duyuran Apple’ın (AAPL) da OpenAI’ın yönetim kurulunda gözlemci rolü üstlenmesi bekleniyordu. Ancak şirket, bu görevi reddetmişti. 

Bir OpenAI sözcüsü, şirketin Microsoft ve Apple gibi stratejik ortaklar ve Thrive Capital ve Khosla Ventures gibi yatırımcılarla düzenli hissedar toplantıları düzenleyerek yeni bir katılım yaklaşımı oluşturacağını söyledi.

Microsoft, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın üretici yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT’yi işleten şirketin dizginlerini geri almasının ardından geçen yıl kasım ayında OpenAI’ın yönetim kurulunda oy hakkı olmayan bir gözlemci pozisyonu almıştı.

Bu koltuk, OpenAI’ın yönetim kurulu toplantılarına katılabileceği ve gizli bilgilere erişebileceği anlamına geliyordu ancak yöneticilerin seçilmesi veya seçilmesi de dahil olmak üzere herhangi bir konuda oy hakkı yoktu.

Ancak gözlemci koltuğu ve Microsoft’un OpenAI’a yaptığı 10 milyar dolardan fazla yatırım, Avrupa, İngiltere ve ABD’deki antitröst gözlemcileri arasında şirketin OpenAI üzerinde ne kadar kontrol uyguladığı konusunda tedirginlik yarattı.

Microsoft, gözlemci koltuğundan vazgeçmek için Altman’ın startup’a geri dönmesinden bu yana OpenAI’ın yeni ortaklıklarını, inovasyonunu ve büyüyen müşteri tabanını gerekçe gösterdi.

Microsoft tarafından OpenAI’a yazılan mektupta, “Geçtiğimiz sekiz ay boyunca yeni oluşturulan yönetim kurulunun önemli ilerlemeler kaydettiğine tanık olduk ve şirketin gidişatına güveniyoruz. Tüm bunlar göz önüne alındığında, gözlemci olarak sınırlı rolümüzün artık gerekli olduğuna inanmıyoruz.” ifadeleri yer aldı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters