Microsoft

Microsoft, Nvidia Alternatifi Olarak AMD Platformu Sunacak

May 17, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Microsoft, Nvidia Alternatifi Olarak AMD Platformu Sunacak

Microsoft (MSFT), bulut bilişim müşterilerine Nvidia (NVDA) tarafından üretilen bileşenlerle rekabet etmesi beklenen ve AMD (AMD) yapay zekâ çiplerinden oluşan bir platform sunmayı planladığını açıkladı.

Teknoloji devi, gelecek hafta düzenleyeceği Build geliştirici konferansında ayrıca kendi bünyesinde geliştirdiği yeni Cobalt 100 özel işlemcilerin önizlemesini de sunacak.

Microsoft’un AMD’nin amiral gemisi MI300X AI çiplerinden oluşan kümeleri, Azure bulut bilişim hizmeti aracılığıyla satılacak. Şirket bu hamleyle müşterilerine Nvidia’nın yapay zekâ için veri merkezi çip pazarına hakim olan ancak yüksek talep nedeniyle elde edilmesi zor olabilen H100 güçlü grafik işleme birimleri (GPU) ailesine bir alternatif sunacak.

Yapay zekâ modelleri oluşturmak ya da uygulamaları çalıştırmak için şirketlerin genellikle birden fazla GPU’yu bir araya getirmesi ya da kümelemesi gerekiyor çünkü veriler ve hesaplama tek bir işlemciye sığmıyor.

Microsoft, Nvidia Alternatifi Olarak AMD Platformu Sunacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters