Borsa Yorumları

Microsoft, Neden Wedbush’un Favori “Bulut” Hissesi?

January 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft, Neden Wedbush’un Favori “Bulut” Hissesi?

Microsoft (MSFT) hisseleri Wedbush’un 2023 için “favori bulut platformu tercihi”. 

Analist Dan Ives salı günü yaptığı açıklamada, teknoloji firması hakkındaki 290 dolarlık fiyat hedefini ve “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu yineledi. 

Salı günü öğleden sonra S&P 500 endeksi 0,7% yükselirken Microsoft hisseleri 229 dolar seviyesinden kapanış yaparak 0,8% değer kazandı. Washington merkezli Redmond, son 12 ayda teknoloji hisselerinin genelinde yaşanan düşüşe paralel olarak 27% değer kaybetti. Nasdaq Composite COMP (+1,01%), geçtiğimiz yıl 29%’luk bir düşüş yaşadı. 

Ives salı günkü yazısında, “Teknoloji sektörü Wall Street’in bir numaralı düşmanıyken MSFT hisseleri hakkında panik yaptıracak şeyler söylemek kolay olsa da, Azure ve Office 365 başta olmak üzere bulut platformu dönüşümüne halen devam eden Redmond’dan uzaklaşmak için doğru zaman olmadığına inanıyoruz. Microsoft, 2023 için bulut platformu alanında favorimiz olmayı sürdürüyor” ifadelerine yer verdi. 

Ives, Microsoft’un ekonomi ile ilgili kısa vadeli endişeleri bertaraf edebileceğine ve tasarruf tedbirleri sayesinde daha da güçlenebileceğine inanıyor. Analist, şirketin Azure iş kolundaki büyümenin yavaşladığını kabul etse de, Microsoft’un bulut segmentinin, bu ay açıklanacak olan aralık çeyreği bilançosunda, sabit kur bazında hedefi 37% oranında aşacak bir gelir artışı ortaya koyacağını öngörüyor.

Bu riskten uzak durma eğilimindeki Wall Street anlayışındaki yatırımcılar bulut platformu, ‘hizmet olarak yazılım’ ve siber güvenlik isimlerinden uzak dururken, önümüzdeki haftalarda teknoloji sektörü için korku dolu bir bilanço açıklama dönemine yaklaşıyoruz. Temel endişe, geleceğe dair tahminlerin ne kadar kötü olacağı ve bunun hisselere nasıl yansıyacağı” şeklinde değerlendirmelerde bulunan analist, Microsoft’un önümüzdeki birkaç çeyrek için Azure gelirlerinde 30%’luk bir artış beklentisi açıklaması halinde hissenin yükselebileceğini sözlerine ekledi. 

Bulut platformuna geçişin halen 50% seviyesinin altında olduğuna ve belirsizliklerle dolu makro zeminde 2023 üzerinde toplanmaya devam eden kara bulutlara rağmen, bu potansiyelin CEO Satya Nadella ve şirket için ileriye dönük çok büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncel bir habere göre Microsoft, veri işleme birimi üreticisi olan Fungible’ı geçtiğimiz gün satın aldı. Satın almayla Microsoft kendi bulut platform hizmeti Azure’u desteklemek için kullanabileceği veri işleme birimleri teknolojisine sahip olacak. Aralık ayında yüksek hızlı fiber şirketi Lumenisity satın alımının ardından Microsoft, 2 ay içerisinde ikinci veri merkezi teknolojisi yatırımına imza atmış oldu.

Ayrıca şirket, Chatgpt’nin sahibi OpenAI’a 10 milyar dolar yatırım yapmak için görüşmelerde bulunuyor. Microsoft, zaten 2019 yılında Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan şirkete 1 milyar dolar yatırım yapmıştı.Microsoft’un bulut hizmetleri kolu, yapay zeka firmasının ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücünü de sağlayabilecek yeteneğe sahip.

Microsoft, Neden Wedbush’un Favori “Bulut” Hissesi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS