Microsoft

Microsoft, Kendi Yapay Zekâ Modelini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

May 6, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Microsoft, Kendi Yapay Zekâ Modelini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Microsoft (MSFT), Alphabet’in Google’ı (GOOGL) ve OpenAI ile rekabet edebilecek büyüklükte yeni bir şirket içi yapay zekâ dil modelini eğitiyor.

The Information’ın konuyla ilgili bilgisi olan Microsoft çalışanlarına dayandırdığı haberine göre, MAI-1 olarak adlandırılan yeni model, Google DeepMind’ın kurucu ortağı ve yapay zekâ girişimi Inflection’ın eski CEO’su Mustafa Süleyman tarafından yönetiliyor. 

Habere göre Microsoft, modeli geliştirmek için bir süredir Nvidia’nın (NVDA) grafik işlem birimleriyle donatılmış büyük sunucu kümelerini ve büyük miktarda veriyi biriktiriyordu.

Kaynaklar, MAI-1’in Microsoft’un daha önce eğittiği daha küçük, açık kaynaklı modellerden “çok daha büyük” olacağını ve bu yüzden modelin daha pahalıya satılabileceğini ekledi. 

Microsoft, Kendi Yapay Zekâ Modelini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters