Borsa Haberleri

Microsoft, Intel Müşterisi Oldu

Şubat 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft, Intel Müşterisi Oldu

Intel (INTC), Microsoft’un (MSFT) özel bir bilgisayar çipi üretmek için hizmetlerini kullanmayı planladığını açıkladı. 

Yarı iletken üreticisi, şirketin gelişmiş çip üretiminde en büyük rakibi Taiwan Semiconductor Manufacturing’i (TSM) geride bırakmak için ve 2026 ve sonrasında TSMC’ye karşı liderliğini nasıl sürdürmeyi planladığına dair yeni ayrıntılar da verdi.

Intel bu açıklamaları Kaliforniya’da düzenlenen bir etkinlikte, TSMC ile rekabet etmek için kurduğu fason üretim operasyonu Intel Foundry’nin ilk teknoloji konferansında yaptı.

Microsoft, Intel Müşterisi Oldu

Şirket, 18A üretim teknolojisi adını verdiği yeni girişimiyle bu yılın sonlarına doğru dünyanın en hızlı çiplerini üretme unvanını TSMC’den geri almayı ve Intel 14A adını verdiği yeni teknolojiyle de bu liderliği 2026’ya kadar uzatmayı planladığını söyledi.

Microsoft’un 18A teknolojisini açıklanmayan bir çip üretmek için kullanacağını ve şirketin daha önce yatırımcılara önceki 10 milyar dolardan şimdi 15 milyar dolarlık döküm siparişi beklediğini söyledi.

14A teknolojisi haberi, Silikon Vadisi şirketinin 2025’in ötesindeki planlarının ayrıntılarını ilk kez vermesi açısından önemli. Bu, Intel’in CEO’su Pat Gelsinger’in üç yıl önce dizginleri ele aldığında çip üretim tacını yeniden ele geçirmek için belirlediği son tarihti.

Intel on yıllar boyunca çipleri yalnızca kendisi için üretti ve üretimdeki liderliğini kullanarak sektör lideri performansa sahip çipler ürettiği ve bunlar için prim talep ettiği bir döngü yarattı. 

Bu marjlar da üretimdeki ilerlemelerin finanse edilmesine yardımcı oldu. Ancak Intel üretim liderliğini kaybettiğinde, çipleri daha az rekabetçi hale geldi ve marjlar düşerek üretimin yeniden canlanması için gereken kaynak fonunu tüketti.

Şimdi Intel, işleri tekrar yoluna koymasına yardımcı olması için ABD hükümetinin potansiyel olarak milyarlarca dolarlık sübvansiyonlarına ve dış müşterilerden gelecek işlere güveniyor.

🤝 Arm ile Yeni Ortaklık

Intel, özellikle TSMC’nin en gelişmiş fabrikalarını Tayvan’da kümeleme uygulamasından endişe duyan bazı müşterilerin, birden fazla kıtada son teknoloji fabrikalar işletme konusundaki uzun geçmişinin cazibesine kapılacağını umuyor.

Şirket, 18A üretim teknolojisine kaydolan dört büyük müşterisi olduğunu söylese de henüz isimlerini vermedi. Microsoft’un söz konusu kitleye ait olup olmadığı da belli değil. 

Intel ayrıca, fabrikalarında Arm (ARM) teknolojileriyle çip üretmeyi kolaylaştırmak için çip tasarımcısıyla ortaklık kurduğunu söyledi. Buna ek olarak şirket öğrencilerin 18A üretim teknolojisine erişimini sağlamak için California Berkeley Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi ile birlikte çalışacağını açıkladı.

Intel ayrıca analistlerin yüksek miktarda güç tüketen yapay zekâ çiplerini hızlandırmak için faydalı olacağını söyledikleri özel bir teknolojiye de sahip. Yapay zekâ çipi pazarının lideri Nvidia (NVDA), Intel’in üretim teknolojisini değerlendirdiğini söyledi ancak iki şirket henüz bir anlaşma açıklamadı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti