Bültenler

Microsoft Hisseleri, Office 365 Fiyat Artışlarının Açıklanmasının Ardından Rekor Kırdı

August 26, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft Hisseleri, Office 365 Fiyat Artışlarının Açıklanmasının Ardından Rekor Kırdı

Birçok analist, şirketin önümüzdeki yıl belirli Office 365 aboneliklerinin fiyatını arttırma kararının finansal sonuçlarını şimdiden fark ettiğinden, Microsoft hisseleri pazartesi gününü yeni bir rekorla kapattı.

Analist Kash Rangan liderliğindeki bir Goldman Sachs ekibi pazar günü yaptığı bir açıklamada, Office 365 ticari aboneliklerinin 30 Haziran’da sona eren mali yılda Microsoft’un gelirinin yaklaşık %18‘ini temsil ettiğini yazdı.

Bir abonelik türü olan Premium Office 365 E5‘in fiyatı 1 Mart 2022’den itibaren kullanıcı başına aylık %9 artarken, daha uygun fiyatlı Office 365 E1’in maliyeti %25 artacak.

🔑Sebebi Neydi?
🚩Goldman Sachs’e göre; Microsoft’un geçen hafta açıkladığı fiyat değişikliklerinin sebebi, ucuz olan paketlerine uyguladığı yüksek fiyat artışıyla, müşterilerini daha pahalı olan abonelik paketlerine çekmek olabilir…
🚩Zira Microsoft, fiyatlarında fazla artış olan paketleriyle Azure ve Windows gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Microsoft hisselerinde 1 yıllık değişim

Microsoft hisselerinde 1 yıllık değişim

🦿Bir Adım İlerisi
Analistler tahminlerini hızlı bir şekilde güncellemedi. Ancak birçoğu fiyat değişikliğinin şirkete sağlayacağı kârla birlikte şirketin gelirini arttırma potansiyeline de sahip olduğunu belirtti. Bunun sebebininse, müşterilere Office 365 hizmetleri sağlama maliyetlerinin Microsoft’un operasyonlarına dahil edilmesinden kaynaklandığını söyledi.

👀Nasıl Etkiledi?
Hisseler günü 304,65 dolardan kapattı ve şirketin şirketin piyasa değeri 2,3 trilyon dolara yükseldi.

Microsoft hisseleri, büyük teknoloji rakiplerinin çoğunu geride bırakarak yıl bazında yaklaşık %37 arttı.