Microsoft

Microsoft Durmuyor: Hisse Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

July 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft Durmuyor: Hisse Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Dün düzenlenen Inspire isimli sanal konferansında Office yazılımı için açıkladığı yeni yapay zekâ araçlarına yönelik fiyat güncellemeleri ve yeniliklerle Microsoft (MSFT) hissesi, 6% yükselişle 366,78 dolara ulaşarak rekor düzeyde kapandı. 

Şirket, Office yazılımı için kullanılan 365 Copilot isimli yapay zekâ araçlarının aylık fiyatını 30 dolara yükseltti. 365 Copilot içinde E3, E5, Business Standard ve Business Premium müşterilerin aylık planları kullanıcı başına aylık 12,50 dolar ile 57 dolar arasında değişiyor. 

Copilot eklentisini aylık 30 dolara satın alan Microsoft müşterileri için, aylık 36 dolar olan Microsoft 365 E3 kullananların fiyatının neredeyse iki katına çıkması anlamına gelebilir. Ancak Microsoft’un daha fazla kullanıcıya sahip 365 Business Standard’a Copilot’un eklenmesi, planın aylık sadece 12,50 dolar olması nedeniyle fiyatın neredeyse üç katına çıkması anlamına geliyor. 

Microsoft, yapay zekâ destekli Copilot’un kullanıcılarının belgeleri hızla özetlemesine, e-posta oluşturmasına ve Excel’deki analiz görevlerini hızlandırmasına yardımcı olacağını söylüyor. 

Financial Times’a verdiği bir röportajda Microsoft CEO’su Satya Nadella, Copilot’u Word, Excel ve Teams’in ardında Office’in “üçüncü ayağı” olarak tanımlıyor. 

Yatırımcılar bu hamleyi ve şirketin belirgin fiyatlandırma gücünü oldukça olumlu karşıladı. Microsoft hisseleri, dünkü zirve yükselişiyle piyasa değerine yaklaşık 154 milyar dolar ekledi. 

Bu miktarın ne kadar önemli olduğunu şöyle bir örnekle anlatabiliriz: Bu bir günlük kazanç, Morgan Stanley (MS), Intel (INTC), Honeywell (HON) ve yaklaşık 450 diğer S&P 500 şirketinin tüm değerlemesinden daha büyük.

💫 Sınır gökyüzünün de ötesinde: Wedbush Securities analisti Dan Ives, fiyat güncellemelerini “ciddi bir yükseliş potansiyeli” olarak nitelendirdi ve Microsoft’un bulut gelirini 2025 yılına kadar yıllık 20% artırmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Ives “Bu, MSFT için ticari cephede liste fiyatlarını önemli ölçüde artıracak ve bize göre entegrasyon, önümüzdeki yıllarda yapay zekâ etrafında öne çıkacak. Önümüzdeki 3 yıl içinde MSFT kurulu tabanının 50%’sinden fazlasının kurumsal/ticari kapsamda bu yapay zeka işlevselliğine sahip olacağına ve bunun da Satya Nadella ve arkadaşları için oyunu değiştireceğine inanıyoruz.” yorumunu yaptı. 

🚀 Yenilik üstüne yenilik: Tüm bunların yanı sıra Microsoft, Bing arama motoru sohbet robotu Bing Chat Enterprise’ın daha güvenli bir versiyonunu tanıttı. Sohbet robotunun tüketici versiyonu, şirketin ChatGPT yaratıcısı OpenAI ile yaptığı “multi-milyar” dolarlık ortaklığın ardından yapay zekâ destekli Edge ile birlikte Şubat ayında tanıtılmıştı.

Şirket ayrıca Meta Platforms (META) ve Meta’nın büyük dil modeli olan LLaMA 2 ile yapay zekâ ortaklığını genişlettiğini ve bunu Azure ve Windows’ta kullanılabilir hale getirmeyi amaçladığını söyledi.

Microsoft Durmuyor: Hisse Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha, Markets Insider