Borsa Haberleri

Microsoft Destekli Rubrik Halka Arz Olacak

Nisan 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft Destekli Rubrik Halka Arz Olacak

Dokuz yaşındaki veri güvenliği yazılımı satıcısı Rubrik, halka açılmak için başvuruda bulunarak, 2021’in sonlarına kadar uzanan uzun bir durgunluğun ardından halka arz pazarındaki son yeni isim oldu.

Silikon Vadisi şirketi, şirketlerin verilerini yedeklemek için kullanabilecekleri donanımları, bu alandaki geleneksel oyunculara göre modernize edilmiş bir şekilde satan bir startup. 

Rubrik daha sonra faaliyetlerini buluta evriltmek zorunda kaldı ve halka arz izahnamesine göre şu anda gelirinin çoğunu “veri güvenliği risklerini ve yetkisiz kullanıcı faaliyetlerini tespit eden, analiz eden ve düzelten” yazılımından elde ediyor.

Şirketin ana rakipleri arasında Dell (DELL) ve IBM (IBM) gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Veeam ve Cohesity gibi isimler yer alıyor.

Rubrik, New York Borsası’nda “RBRK” sembolü altında işlem görmeyi planlıyor. Ocak ayında sona eren mali yılda şirketin gelirleri yaklaşık 5% artışla 627,9 milyon dolara yükseldi. 

Şirketin net zararı bir önceki yılki 277,7 milyon dolardan 354,2 milyon dolara yükseldi. Rubrik’in gelirinin dörtte üçünden fazlası son mali yılda satış ve pazarlama için harcandı.

ABD’deki son iki girişimin halka arzı Eylül 2023’te Instacart (CART) ve Klaviyo (KLVY) oldu. Bu anlaşmalar, Wall Street’te ılımlı tepkiler aldı ve halka arz piyasasının ihtiyaç duyduğu desteği sağlayamadı. 

2021’de rekor bir halka arz yılının ardından, yükselen enflasyon ve artan faiz oranları yatırımcıları teknoloji ve diğer riskli varlıklardan uzaklaştırarak kamu ve özel piyasalarda teknoloji yatırımlarının kurumasına yol açtı.

Ancak iki yıldan fazla süren kurak bir dönemin ardından, halka arz piyasası son haftalarda yaşam belirtileri gösteriyor. Geçtiğimiz ay sosyal medya şirketi Reddit (RDDT) ve veri merkezi teknolojisi sağlayıcısı Astera Labs (ALAB) peş peşe borsada listelenmeye başladı. 

Rubrik, şirketin 2016’daki halka arzından önce bulut yönetim yazılımı satıcısı Nutanix’e (NTNX) yatırım yapan CEO Bipul Sinha tarafından yönetiliyor. Sinha 2014 yılında Arvind Jain, Soham Mazumdar ve Arvind Nithrakashyap ile birlikte Rubrik’i kurdu. Jain şu anda kurumsal çalışanların çeşitli veri kaynaklarından dahili bilgileri bulmalarına yardımcı olan yazılımlar üreten Glean’in kurucu ortağı ve CEO’su.

Rubrik, halka arz izahnamesinde Nisan 2021’den bu yana Glean’e yazılım için 356 bin dolar ödediğini söyledi. Rubrik yöneticilerinden Lightspeed Venture Partners yatırımcısı Ravi Mhatre de Glean’in yönetim kurulunda yer alıyor. 

Rubrik ayrıca Microsoft (MSFT) tarafından da destekleniyor ve Microsoft’un Azure bulut platformu için 10 yıla kadar 220 milyon dolar harcamayı taahhüt etti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti