Microsoft

Microsoft, Çinli Çalışanlarına iPhone Kullanmalarını Söyledi

Microsoft, Çinli Çalışanlarına iPhone Kullanmalarını Söyledi
Google News Icon Takip Et

ABD’li teknoloji devi Microsoft (MSFT) Çin’deki çalışanlarına eylül ayından itibaren iş için yalnızca iPhone kullanabileceklerini söyleyerek Android destekli cihazların işyerinde kullanımını sonlandırdı.

Bloomberg tarafından incelenen bir şirket notuna göre ABD’li şirket, yakında Çin merkezli çalışanlarının iş bilgisayarlarına veya telefonlarına giriş yaparken kimliklerini doğrulamak için yalnızca Apple (AAPL) cihazlarını kullanmalarını zorunlu kılacak. 

Microsoft’un küresel Güvenli Gelecek Girişimi’nin bir parçası olan bu önlem, Çin anakarasındaki yüzlerce çalışanı etkileyecek ve tüm personelin Microsoft Authenticator parola yöneticisi ve Identity Pass uygulamasını kullanmasını sağlamayı amaçlıyor.

Bu hamle, ülkedeki Android uygulama mağazalarının parçalı yapısını ve Çin ile yabancı mobil ekosistemler arasındaki büyüyen farklılıkları vurguluyor. Apple’ın iOS mağazasının aksine, Google Play Çin’de mevcut değil. Bu nedenle Huawei Technologies ve Xiaomi (XIACY) gibi yerel akıllı telefon üreticileri kendi platformlarını işletiyor. 

Şirket notunda, Microsoft’un bu cihazlardan kurumsal kaynaklarına erişimi engellemeyi seçtiği çünkü ülkede Google’ın mobil hizmetlerinden yoksun oldukları belirtildi.

Notta ayrıca Huawei veya Xiaomi tarafından üretilen cihazlar da dahil olmak üzere Android telefon kullanan tüm personele tek seferlik bir satın alma olarak bir iPhone 15 verileceği belirtildi. Şirket iPhone’ları, Google’ın hizmetlerinin erişilebilir olduğu Hong Kong da dahil olmak üzere Çin’deki çeşitli merkezlerden alınabilir hale getirecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg