ABD Borsası Notları

Microsoft Bulut Büyümesinden Destek Aldı Ama Öngörüler Ilımlı

April 26, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Microsoft Bulut Büyümesinden Destek Aldı Ama Öngörüler Ilımlı

ABD’li yazılım devi Microsoft (MSFT), mali üçüncü çeyrek bilançosunda yapay zekânın da desteğiyle bulut biriminde güçlü büyüme kaydetti. Ancak şirketin ileriye dönük tahminleri zayıf kaldı.

Microsoft bu dönemde yıllık bazda 17% artışla 61,86 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,94 dolar kâr elde etti. Wall Street, şirketin 60,80 milyar dolar gelir ve 2,82 dolar kâr açıklamasını bekliyordu. 

Geçen yılın aynı döneminde 18,30 milyar dolar seviyesinde net kâr elde eden şirket, bu dönemde kârını 21,94 milyar dolara taşıdı. 

Microsoft’un yakından takip edilen ve Azure, Windows Server, Nuance ve GitHub gibi hizmetlerini içeren Akıllı Bulut segmenti, bu dönemde Wall Street konsensüsünün 21% üzerinde, 26,71 milyar dolar gelir elde etti. 

Azure ve diğer bulut hizmetlerinden elde edilen gelir 31% artarken, analistlerin bu alandaki büyüme beklentisi 28,6% seviyesindeydi. 

Azure’daki büyümenin 7%’si yapay zekâ ile ilişkiliydi. Microsoft, OpenAI’ın ChatGPT sohbet robotu için bulut hizmetleri sağlıyor ve şirketler bilgi özetleme ve belge yazma konusunda kendi yeteneklerini geliştirmek için Azure AI hizmetlerini giderek daha fazla benimsiyor.

CEO Satya Nadella analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, Microsoft’un GitHub Copilot kod oluşturma aracının şu anda 1,8 milyon ücretli abonesi olduğunu söyledi.

Office verimlilik yazılımı, LinkedIn ve Dynamics müşteri ilişkileri yönetimi yazılımlarını içeren Üretkenlik ve İş Süreçleri birimi, mali üçüncü çeyrekte yaklaşık 12% artışla 19,57 milyar dolar gelir elde etti. Wall Street konsensüsü 19,54 milyar dolardı. 

Bu rakamlar, ticari Microsoft 365 abonelikleri için Copilot eklentisinin satışlarının ilk tam çeyreğine işaret ediyor. Copilot, Microsoft’un milyarlarca yatırım yaptığı OpenAI’ın yapay zekâ modellerinden yararlanıyor.

Microsoft’un Daha Fazla Kişisel Bilgi İşlem geliri toplam 15,58 milyar dolar oldu. Windows işletim sistemi, Surface masaüstü bilgisayarlar, video oyunları ve aramayı içeren segmentten elde edilen gelir yaklaşık 18% artarak konsensüs 15,08 milyar doların üzerinde gerçekleşti. 

Xbox içerik ve hizmetlerinden elde edilen gelir, popüler Call of Duty oyunları da dahil olmak üzere oyun yayıncısı Activision Blizzard’ın ekim ayında 75 milyar dolara satın alınması sayesinde 62% arttı.

Üç aylık bu dönem içinde Microsoft, Copilot sohbet robotuna hızlı bir şekilde erişmek için bir tuşa sahip olan Surface bilgisayarlarını tanıttı. Şirket, Microsoft 365 verimlilik yazılımı abonelikleri ile küçük işletmeler için Copilot’a erişim satmaya başladı ve yapay zekâ laboratuvarı DeepMind’ın kurucu ortağı Mustafa Süleyman’ı yeni bir Microsoft AI grubunu yönetmesi için işe aldı. Süleyman, Inflection adlı startup’ın kurucu ortağı ve CEO’suydu ve çalışanlarının çoğu da Microsoft’a katıldı.

İleriye bakıldığında, Microsoft CFO’su Amy Hood, mali dördüncü çeyrek için 64,5 milyar dolarlık konsensüsün altında, 64 milyar dolar gelir öngörüsünde bulundu. Hood’un tahmini, Wall Street konsensüsü olan 41,5%’in üzerinde 42,3%’lük bir işletme marjı anlamına geliyor.

Hood, “Şu anda, yakın vadeli yapay zekâ talebi mevcut kapasitemizden biraz daha yüksek.” dedi. Microsoft, yapay zekâ modellerini eğitmek ve çalıştırmak amacıyla Nvidia (NVDA) grafik işlem birimlerini güvence altına almak için sermaye harcamalarını artırıyor.

Analist Değerlendirmesi

Microsoft’un son bilançosu, şirketin bulut teknolojileri ve yapay zekâ uygulamalarına yaptığı yatırımların olumlu sonuçlandığını gösterdi. Özellikle Azure ve diğer bulut hizmetlerinden elde edilen gelirlerin 31% artması, şirketin bu alandaki güçlü pozisyonunu pekiştiriyor. Ek olarak Azure’daki büyümenin Wall Street tahminlerinin üzerinde gerçekleştiği belirtilebilir.

Ancak, şirketin ileriye dönük gelir tahminlerinin piyasa beklentisinden hafif aşağıda kalması yatırımcıları tedirgin edebilir. Özellikle de bu durum, şirketin yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğuna inanan yatırımcılar için bir hayal kırıklığı olarak görülebilir. Ancak bununla birlikte, Microsoft’un operasyonel verimliliği ve kârlılık oranları güçlü kalmaya devam ederek şirketin finansal sağlığının ve sektör içindeki rekabetçi konumunun korunduğunu gösteriyor.

Microsoft’un yapay zekâya olan yoğun yatırımı, özellikle GitHub Copilot ve Azure AI gibi servisler üzerinden uzun vadeli büyüme fırsatı oluşturabilir. Ayrıca, bu birimlerin Microsoft’un oyun ve Xbox birimi için gelirleri desteklemesi ile şirketin eğlence sektöründeki konumu güçlenebilir.

Toparlamak gerekirse; Microsoft’un bilançosu, teknoloji ve bulut hizmetleri alanında sağlam bir büyümeye işaret ediyor. Ancak, ileriye dönük gelir tahminlerindeki muhafazakar tutum, piyasadaki belirsizlikler ve yüksek beklentiler de göz önünde bulundurulduğunda yatırımcılar için dikkatli bir değerlendirme gerektirebilir. Yine de Microsoft’un sektördeki yenilikçi adımları ve yapay zekâ alanındaki liderlik hamleleri, şirketin uzun vadeli başarısını destekleyecek önemli unsurlar olarak öne çıkıyor.

Microsoft Bulut Büyümesinden Destek Aldı Ama Öngörüler Ilımlı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Microsoft