Microsoft

Microsoft, Bulut Atılımlarıyla Büyüyor!

April 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Bulut Atılımlarıyla Büyüyor!

Yapay zekâdaki yeniliklerin damga vurduğu son yıllarda, çeşitli sektörlerden oyuncular bu teknolojinin sunabileceği dönüşümlerin daha da farkına varıyor. 

Dünya genelinde ürün ve hizmetlerini güçlendirmenin yanı sıra yapay zekâ, şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektörlere yenilikler ve değer kazandırmasını da sağlıyor. 

Haliyle teknoloji şirketleri de yapay zekânın sunduğu bu fırsat bolluğundan faydalanabilmek için çalışmalarını bu alana kaydırıyor. Apple’dan (AAPL) Google’a, (GOOG), Meta Platforms’dan (META) Amazon’a (AMZN) birçok teknoloji devi yapay zekâ alanında öncü olabilmek için vitesi artırmış durumda. 

Ancak OpenAI’ın ChatGPT’sine verdiği destekle de görüldüğü üzere Microsoft (MSFT) bu alanda en çok öne çıkan isim. Örneğin; Microsoft Azure bulut platformu, çeşitli şirketlere sunduğu yapay zekâ destekli hizmetlerle rekabeti güçlendirir nitelikte bir performans sergiliyor. 

Dilersen Microsoft’un yapay zekâ teknolojisi ile hangi sektörlere nasıl ilham verdiğine biraz yakından bakalım. 

🏭 İmalat operasyonları: Fotoğraf pazarının lider isimlerinden FUJIFILM (FUJIY), manuel fatura süreçlerinin 20%’sini otomatik olarak yürütmek için oluşturduğu Nakit Uygulamasında (Cash Application) Azure AI ve Dynamics 365 kullandı. 

👔 Perakende deneyimleri: Unilever (UL), ürünlerini daha hızlı piyasaya sürmek ve müşteri deneyimini geliştirmek için Azure’u ana bulut platformu seçti. Accenture ve Microsoft ile yaptığı işbirliğiyle tüketici ürünleri sektöründe operasyonlarını buluta taşıyarak en büyük “bulut göçüne” imza attı. 

💰 Finansal hizmetler: Hindistan’ın en büyük özel bankası HDFC Bank (HDB), bilgi yönetimi ve veri analitiğini ölçeklendirebilmek amacıyla veri ortamını güvenli bir şekilde modernleştirmek için Microsoft Cloud kullanıyor. 

♻️ Sürdürülebilirlik: Ecolab (ECL), kurumlara su tüketimini azaltma ve sera gazı emisyonlarını belirlemede destek olabilmek için Microsoft ile olan işbirliğini genişletti ve dijital platform becerilerini Microsoft Cloud for Sustainability ile entegre etti. 

Microsoft, Bulut Atılımlarıyla Büyüyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Microsoft Blog