Microsoft

Microsoft, Build Konferansı Öncesi Yeni Yapay Zekâ Araçlarını Tanıtacak

May 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Build Konferansı Öncesi Yeni Yapay Zekâ Araçlarını Tanıtacak

Microsoft (MSFT) bu hafta düzenleyeceği Build isimli geliştirici konferansı öncesinde Washington’daki kampüsünde tüketici cihazlarıyla ilgili çeşitli donanım ve yazılım parçalarını sergilemesi hazırlanıyor.

Windows üreticisinin, Arm Holdings (ARM) mimarisine dayalı Qualcomm (QCOM) çiplerini içeren Surface Pro tablet ve Surface Laptop’un yeni bir sürümünü tanıtması bekleniyor.

Intel (INTC) işlemcilerinin on yıllardır kişisel bilgisayar pazarına hakim olmasının ardından Qualcomm ve diğer düşük güçlü Arm bileşenleri üreticileri Windows-PC pazarındaki rekabete öne geçmeye çalışıyor.

Qualcomm Snapdragon X Elite çipleri, Microsoft’un Copilot yazılımı gibi yapay zekâ odaklı uygulamaları hızlandırmak için tasarlanmış bir nöral işlem birimi içeriyor.

Microsoft’un yıllık geliştirici konferansının başlamasından bir gün önce düzenlenen ürün etkinliği, gazetecilere ve sektör analistlerine açık olacak. 

Microsoft, bu ürünlerle tüketicilerin ödeme yapmaya istekli olduğu yapay zekâ araçları üretme yarışındaki erken avantajını genişletmeyi hedefliyor. ChatGPT üreticisi OpenAI ile yaptığı ortaklık, şirketin Alphabet (GOOGL) diğer büyük teknoloji şirketleriyle olan rekabetinde öne geçmesini sağladı.

Geçtiğimiz hafta OpenAI ve Alphabet’in Google’ı, gerçek zamanlı olarak kullanıcıya sesli yanıt verebilen yeni teknolojilerini sergiledi. Google ayrıca kazançlı arama motoruna çeşitli üretici yapay zekâ özellikleri eklediğini duyurdu.

Microsoft, Build Konferansı Öncesi Yeni Yapay Zekâ Araçlarını Tanıtacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters