Apple Haberleri

Microsoft, Apple’ı Nasıl Geride Bıraktı?

Microsoft, Apple’ı Nasıl Geride Bıraktı?
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve hem şirketleri hem de yatırımcıları etkisi altına alan üretici yapay zekâ, en çok Microsoft’a (MSFT) yaradı desek yalan olmaz. 

Nvidia (NVDA) ve Amazon (AMZN) gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Microsoft da geçen yıl yapay zekâ odağını artırarak bu çabaların meyvesini topladı ve piyasa değerinde 1 trilyon dolar artış gördü. 

Bu Microsoft’un sevinçle kutladığı bir haber olsa da Apple (AAPL) için tam aksine işaret ediyor. Microsoft, geçtiğimiz hafta kapanışta 2.887 trilyon dolar piyasa değerine ulaşarak dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple’ı tahtından etti. iPhone üreticisinin piyasa değeri 2.875 trilyon dolar seviyesindeydi. 

🤔 Peki, Microsoft Bunu Nasıl başardı?

Teknoloji devi Microsoft, 10 milyar dolar yatırım yaptığı ChatGPT üreticisi OpenAI’ın teknolojisini üretkenlik yazılımı paketine dahil etti ve bu hamle, şirketin Temmuz-Eylül çeyreğinde bulut bilişim segmentinde bir toparlanma yaşanmasına yardımcı oldu. 

Ayrıca Windows’un yapay zekâ alanındaki liderliği de Google’ın web arama alanındaki hakimiyetine meydan okumak için bir fırsat yarattı.

Öte yandan Apple, amiral gemisi ürünü iPhone da dahil olmak üzere azalan talep nedeniyle zorluklarla karşı karşıya. Şirket özellikle, pandemi sonrası yeniden toparlanma işaretleri veren Huawei ile rekabetin yoğunlaşarak pazar payını etkilediği önemli bir pazar olan Çin’de zorlanıyor.

Şirketlerin ileri fiyat-kazanç değerlemelerine baktığımızda, Apple’ın ileriye dönük fiyat/kazanç oranı (fiyatın FactSet anketine katılan analistlerin 12 aylık hisse başına kâr tahminlerine bölünmesi) son beş yılda iki kattan fazla arttı. 

Tabii S&P 500’ün değerlemesinin 30% artmasıyla da görebileceğimiz üzere, tüm borsa eskisinden daha pahalı. Microsoft’un bu bazdaki değerlemesi ise 46% arttı ve bunun tek nedeni hissenin Apple’ınki kadar iyi performans göstermemesi değil, Microsoft’un hisse başına kârını çok daha hızlı artırmış olması.

Son beş yılda Apple’ın satışları ve hisse başına kârı S&P 500’ünkinden daha hızlı büyüse de Microsoft çok daha hızlı büyüdü. İleriye dönük tahminler, Apple’ın satış artış hızının endeksin gerisinde kalacağına ve Microsoft’un daha da gerisinde kalacağına işaret ediyor. Apple’ın kazançlarını da yine Microsoft’un ve hatta endeksin çok gerisinde kalacak şekilde yavaş bir hızda artırması bekleniyor.

Hızlı bir büyüme temposu, primli bir hisse fiyatını gerekçelendirir ve bu nedenle Microsoft’un şu anda Apple’dan daha yüksek bir ileri fiyat/kazanç oranı ile işlem görmesi anlaşılabilir bir durum. Ancak Apple’ın S&P 500’ün tamamına olan primini bu rakamlara dayanarak gerekçelendirmek oldukça zor.

Aracı kurumlar için çalışan analistler de aynı fikirde gibi görünüyor. FactSet’e göre analistlerin Apple için belirlediği ortalama “AL” notu 57% seviyesindeyken, bu oran Microsoft için 90% seviyesinde. 

Ayrıca analistlerin 9%’unun Apple için “SAT” notu bulunuyor. Hiçbir analist Microsoft için bu değerlendirmeye sahip değil. Öte yandan Apple’ın konsensüs hedef fiyatı 6%’lık bir artışa işaret ederken, Microsoft’un önümüzdeki 12 ay içinde 9% artması bekleniyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, MarketWatch