Microsoft

Microsoft, Antitröst Soruşturmasının Ardından Teams ve Office Birimlerini Ayırıyor

Microsoft, Antitröst Soruşturmasının Ardından Teams ve Office Birimlerini Ayırıyor
Google News Icon Takip Et

ABD’li teknoloji devi, Avrupa Birliği’nden olası bir antitröst cezasını önlemek amacıyla Avrupa’da iki ürünü ayırmasından altı ay sonra, sohbet ve video uygulaması Teams’i küresel olarak Office ürününden ayrı olarak satacağını açıkladı.

Avrupa Komisyonu, Salesforce’a ait (CRM) rakip çalışma alanı mesajlaşma uygulaması Slack’in 2020’deki şikayetinden bu yana Microsoft’un Office ve Teams’i birbirine bağlamasının olası etkilerini inceliyor.

2017’de Office 365’e ücretsiz olarak eklenen Teams, daha sonra Skype’ın yerini aldı ve kısmen video konferans özelliği nedeniyle pandemi sırasında popüler hale geldi.

Ancak rakipler, ürünleri birlikte paketlemenin Microsoft’a haksız bir avantaj sağladığını düşünüyor. Şirket, geçen yıl 31 Ağustos’ta AB ve İsviçre’de iki ürünü ayrı ayrı satmaya başladı.

Bir Microsoft sözcüsü, “Müşterilerimiz için netlik sağlamak amacıyla, Teams’i Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’deki M365 ve O365’ten ayırmak için geçen yıl attığımız adımları küresel olarak genişletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

1 Nisan’dan itibaren müşteriler mevcut lisans anlaşmalarına devam edebilir, yenileyebilir, güncelleyebilir ya da yeni tekliflere geçebilirler.

Yeni ticari müşteriler için Teams’siz Office fiyatları ürüne bağlı olarak 7,75 ile 54,75 dolar arasında değişirken, Teams Standalone hizmeti 5,25 dolara mal olacak. 

Kaynaklar, Microsoft’un ayrıştırmasının, rakiplerin ücretlerin seviyesini ve mesajlaşma hizmetlerinin kendi hizmetlerinde Office Web Uygulamaları ile birlikte çalışabilmesini eleştirmesi nedeniyle önümüzdeki aylarda şirkete gönderilmesi muhtemel AB antitröst suçlamalarını engellemek için yeterli olmayabileceğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters