Borsa Haberleri

Microsoft-Activision Anlaşmasının Ön Duruşması Yarın Görülecek!

January 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft-Activision Anlaşmasının Ön Duruşması Yarın Görülecek!

Yeni yıl ile birlikte Microsoft (MSFT)’un Activision Blizzard (ATVI)’ı satın almak için yaptığı 69 milyar dolarlık teklifin davası görülmeye başlanıyor. Hükümetin bu anlaşmaya karşı açtığı davanın ilk ön duruşması 3 Ocak Salı günü yapılacak.

● Duruşma haberleri öncesinde, bugüne kadar satın alım işlemine onay vermiş olan Brezilya, Sırbistan ve Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu birkaç ülkeye Şili de katıldı.

● Avrupa Komisyonu ve İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi gibi önemli düzenleyici aktörler ise konuya ilişkin olarak ağırlıklarını henüz koymadı.

● Bu anlaşmanın Microsoft’un Xbox video oyun konsolları ve abonelik bazlı oyun segmentinde rekabeti baskılamasına izin vereceğini açıklayan Federal Ticaret Komisyonu, 69 milyar dolarlık bu alımı engellemek için aralık ayının başlarında dava açmıştı. Bu dava son 20 yılda Microsoft’a yönelik en büyük düzenleyici kurum tehdidi olarak görülüyor.

Microsoft, Activision’ın uzun yıllardır en çok satan oyunu olan Call of Duty için diğer platformlara (PlayStation (SONY) ve Nintendo Switch dâhil) 10 yıllık bir erişim olanağı sağlayarak tepkileri dindirmeye çalışmıştı. Microsoft ve Activision ayrıca bu anlaşmanın rekabete aykırı olduğu iddialarının doğru olmadığını savunmuştu.

● Ağır bir düzenleyici yükümlülük öngören Microsoft (MSFT) ve Activision Blizzard (ATVI), dava sürecinde her şeyin yolunda gideceğini varsayarak anlaşmayı 2023 yazında tamamlamaya hazırlanıyordu.

Microsoft-Activision Anlaşmasının Ön Duruşması Yarın Görülecek!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha