Borsa Haberleri

Microsoft-Activision Anlaşması: İngiltere Değişiklikleri Kabul Etti

September 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft-Activision Anlaşması: İngiltere Değişiklikleri Kabul Etti

Microsoft’un (MSFT), Activision Blizzard’ı (ATVI) satın almak için sunduğu 75 milyar dolarlık teklifindeki en büyük yasal engeli kalkıyor gibi görünüyor. İngiliz yetkililer, oyun devi için değiştirilen anlaşmanın antitröst kaygılarını giderdiğini söyledi.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), Microsoft tarafından sunulan yeni anlaşmanın bulut oyunlarında rekabete verilen zararı azaltabileceğini belirtti. Düzenleyici kurum, başlangıçta anlaşmayı reddederek birleşmenin önündeki en büyük engellerden birini oluşturmuştu.

CMA, Microsoft’un Activision’ın bulut oyun haklarını rakibi Ubisoft’a satılmasını içeren maddenin, yeni anlaşmanın onaylanmasını mümkün kıldığını söyledi. Revize edilen anlaşma, Microsoft’un Activision’ın “Call of Duty”si de dahil olmak üzere popüler oyunları için dünyanın pek çok yerinde bulut yayın haklarından feragat etmesini gerektirecek.

Microsoft, bir buçuk yıldan fazla bir süreyi dünya çapındaki rekabet otoritelerini anlaşmayı kabul etmeye ikna etmeye çalışarak geçirdi. Şirket Avrupa, Çin ve diğer pazarlarda anlaşma için onay aldı ancak ABD ve İngiltere’de zorluklarla karşılaştı.

CMA’nın şirketin revize edilmiş teklifini değerlendirme kararı alışılmadık bir karardı ve kurumun anlaşmayı ilk başta reddetmesi nedeniyle eleştirilere maruz kalmasının ardından geldi.

CMA, “Bu, önemli oyunların bulut dağıtımını Microsoft’un kontrolünden ziyade güçlü bir bağımsız tedarikçi olan Ubisoft’un elinde tutan yeni ve önemli ölçüde farklı bir anlaşma.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar haliyle Microsoft ve Activision’ı sevindirdi. Activision, “CMA’nın ön onayı Microsoft ile geleceğimiz için harika bir haber.” yorumunu yaparken, Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Başkanı Brad Smith ise “Anlaşmayı tamamlamak için gereken onayı alma yolunda çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Kurum yeni teklifi incelemek için 18 Ekim tarihini belirlemişti; bu tarih Microsoft’un Activision ile birleşme anlaşması için uzatılan sürenin dolacağı günle aynı güne denk geliyor.

Microsoft-Activision Anlaşması: İngiltere Değişiklikleri Kabul Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal