Microsoft

Microsoft-Activision Anlaşması Arapsaçına mı Dönüyor?

Microsoft-Activision Anlaşması Arapsaçına mı Dönüyor?
Google News Icon Takip Et

Microsoft’un (MSFT) video oyun şirketi Activision Blizzard’ı (ATVI) 69 milyar dolara satın alma çabaları hâlâ sonuç vermedi ve yakın zamanda da çözülecek gibi görünmüyor.

Şirket, ABD’li bir yargıcın Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) anlaşmayı geçici olarak engelleme talebini kabul etmesinin ardından salı günü bir engelle daha karşılaştı.

Satın alma işlemi, yeni oluşmaya başlayan bulut oyun pazarında rekabeti engelleyeceği endişesiyle İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) da dahil olmak üzere birçok antitröst uygulayıcısının incelemesine maruz kaldı.

Söz konusu mahkeme kararı verilmeseydi, Microsoft geçtiğimiz cuma anlaşmayı tamamlayıp rahat bir nefes alabilirdi. 

Tavizler de yetmedi: Microsoft, rekabet kurumlarının en büyük endişelerinden biri olan tekelleşme sorununu ortadan kaldırmak için dünyanın en büyük oyunlarından biri olan Activision’ın Call of Duty’sini 10 yıl boyunca diğer platformlarda sunmayı bile kabul etmişti. 

Ancak anlaşılan, bulut oyun pazarının potansiyeli oldukça büyük çünkü rekabet kurumlarının ana endişesi, Microsoft’un henüz yeni gelişen bu pazara bir değil on adım önde başlayarak ileride rekabeti engelleyici bir büyüklüğe ulaşması. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters