Borsa Haberleri

Micron’dan 100 Milyar Dolarlık Yatırım!

October 5, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Micron’dan 100 Milyar Dolarlık Yatırım!
  • Salı günü bir açıklama yapan Çip üreticisi Micron Technology (MU), yerli çip üretimini artırmak için New York eyaletinin kuzeyinde bir bilgisayar çipi fabrikası kurmak üzere önümüzdeki en az 20 yıl boyunca 100 milyar dolara yakın yatırım yapmayı planladıklarını duyurdu.

  • Micron’a göre dünyanın en büyük yarı iletken üretim tesisi olacak bu projenin, bu on yıllık dönem sonunda başlaması planlanan ilk 20 milyar dolarlık yatırımla New York genelinde neredeyse 50.000 iş imkanı oluşturması bekleniyor.

  • Micron, ABD’de bir bellek üretim fabrikası kurmak üzere bu on yıllık dönem sonuna kadar çeşitli fazlar halinde toplamda 40 milyar dolar yatırım yapma planlarını ağustos ayında paylaşmıştı.

  • Yeni çip yatırımlarına yönelik girişimler, Başkan Joe Biden’ın ağustos ayında Çip ve Bilim Yasası’nı imzalamasının ardından artış gösterdi. Yasaya göre, Çin ile rekabeti artırmak için ABD’deki yarı iletken üretim ve araştırma faaliyetlerine yönelik 52,7 milyar dolar devlet yardımı sağlanacak.

  • Aynı ay sonlarına doğru, Intel (INTC) ve Kanadalı Brookfield Asset Management (BAM) şirketleri de, Arizona’daki çip fabrikalarına 30 milyar dolar değerinde ortak fon sağlamayı kabul etti.

Micron’dan 100 Milyar Dolarlık Yatırım!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı