Borsa Haberleri

Micron da Yapay Zekâdan Kazançlı Çıktı

Mart 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Micron da Yapay Zekâdan Kazançlı Çıktı

Yapay zekânın yazılım ve bilgisayar sistemlerine yönelik talebi gözle görülür bir şekilde artırmasından yararlanan Micron Technology (MU), mali ikinci çeyrekte analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Bilgisayarlar için bellek ve depolama hizmeti veren çip üreticisi, bu dönemde gelirlerini yıllık bazda 30%’un üzerinde artırarak 5,82 milyar dolara yükseltti ve analistlerin 5,35 milyar dolarlık beklentilerini aştı. 

GAAP bazında bir önceki yılın aynı çeyreğinde 2,3 milyar dolar net zarar eden Micron, 2024’ün mali ikinci çeyreğinde ise 793 milyon dolar kâr elde etti. Şirketin GAAP dışında düzeltilmiş hisse başına kârı da 0,42 dolar oldu. Analistler, 0,25 dolar zarar öngörüyordu. 

Micron, 2024’ün mali üçüncü çeyreği için analistlerin 6,02 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde, 6,6 milyar dolar gelir tahmininde bulundu. 

Micron uzun zamandır veri depolama pazarına hizmet eden flash bellek çipleri ve veri merkezleri, kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve diğer bilgi işlem cihazları için üretilen dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) alanının önde gelen bir ismi.

Nvidia (NVDA) yapay zekâyı çalıştıran grafik işleme birimleriyle dikkatleri üzerine çekerken, Micron gibi şirketler bu sistemler için bellek ve depolama sağlayarak yapay zekâdan fayda sağlıyor.

Şirketin güçlü sonuçları ve tahminleri, büyük teknoloji şirketlerinin üretici yapay zekâdan kârlı çıkma yarışında üst düzey bellek çiplerine ve diğer gelişmiş yarı iletkenlere yönelik artan talebin altını çiziyor.

CEO Sanjay Mehrotra, Micron’un karmaşık yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılan yüksek bant genişlikli bellek (HBM) çiplerinin 2024 yılı için tükendiğini ve 2025 arzının büyük bir kısmının şimdiden tahsis edildiğini söyledi.

Yapay zekâ çiplerinin öncüsü Nvidia da yeni nesil H200 grafik işlem birimlerinde (GPU’lar) kullanılacak en yeni HBM 3E çipleri için Micron’u tercih etti.

Technalysis Research baş analisti Bob O’ Donnell, “Micron’un etkileyici kazançları ve tahminleri, üretici yapay zekâ momentumunun DRAM ve en önemlisi HBM tedarikçileri için önemli bir büyüme dönemini teşvik ettiğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Micron Technology