Borsa Haberleri

Micron Çip Talebinde Toparlanma Bekliyor

December 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Micron Çip Talebinde Toparlanma Bekliyor

ABD’li çip üreticisi Micron Technology (MU), 2024’te bellek depolama için kullanılan çiplerin arz-talep dengesinde güçlü bir toparlanma beklediğini açıkladı.

Şirketin üç aylık bilançosu da piyasa beklentilerini aştı ve güçlü öngörüleri, bellek çipleri fiyatlarının aylardır süren bir gerilemenin ardından gelecek yıl iyileşeceğine dair açık bir işaret olarak yorumlandı.

Micron, kişisel bilgisayar, mobil, otomotiv ve endüstriyel pazarlardaki müşterilerinin çoğu için stokların normal seviyelerde veya buna yakın olduğunu, veri merkezi stoklarının ise 2024’ün ilk yarısında bu seviyelere yaklaşacağını söyledi.

Şirket açıklamasına paralel Morningstar analistleri, “Piyasa toparlanmaları önceden düşündüğümüzden daha erken gerçekleşiyor.” dedi. 

Micron’un 30 Kasım’da sona eren çeyreğe ilişkin iyimser sonuçları ve öngörüsü, diğer çip şirketlerinin de gelecek yılın başında beklentilerinin yükseleceği umutlarıyla hisselere olumlu yansıdı. 

Micron’un yanı sıra Nvidia (NVDA), Advanced Micro Devices (AMD), Qualcomm (QCOM), Intel (INTC) ve Broadcom (AVGO) piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık 1% arttı.

Micron ayrıca yüksek bant genişliğine sahip bellek çiplerinin Nvidia’nın en güçlü yapay zekâ platformlarında kullanıma uygun hale getirmenin “son aşamalarda” olduğunu söyledi.

Şirket, bu üst düzey bellek çiplerinin Micron’un en kârlı ürünleri arasında yer aldığını ve 2024 mali yılında birkaç yüz milyon” dolar gelir sağlayacağını söyledi.

Analistler de yapay zekâ destekli talebin Micron’un toparlanmasına yardımcı olmasını bekliyor. Piper Sandler analistleri bir notta, bu tür çiplere yönelik artan talebin “Micron için en azından önümüzdeki iki çeyrek boyunca ve muhtemelen daha uzun bir süre boyunca destek sağlayacağını” belirtti. 

Micron Çip Talebinde Toparlanma Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters