Borsa Haberleri

Michael Burry, Hane Halkında Borç Krizi Öngörüyor

August 16, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Michael Burry, Hane Halkında Borç Krizi Öngörüyor

2008 mali krizinden önce faizli ipotek piyasasının çöküş yaşayacağını tahmin eden ünlü finansör Michael Burry, kısa süre önce önümüzdeki döneme dair tahminlerini paylaştı. Söz konusu dönemdeki başarısıyla “The Big Short” filmine konu olan yatırımcı, ekonomiyi ileride daha karamsar bir senaryonun beklediğini söyledi. Enflasyonun zirve yapmış olduğunu gösteren verilere bağlı olarak birçok yatırımcı FED’e faiz artırımında daha agresif kararlar alması yönünde isteklerini belirtti. Ancak birçok ekonomist, yüksek fiyatlarla mücadele etmek için atılan adımların ekonomi için sert bir düşüşe neden olacağını düşünüyor. 

ABD’de Tüketici Borçlanması Arttı

Efsanevi yatırımcı Michael Burry, 12 Ağustos tarihinde Twitter’da, Bloomberg’in ABD tüketici borçlanmasının arttığını gösteren grafiğini referans alarak bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda “Tüketiciler enflasyon karşısında harcamalarını kısmak yerine artırmayı seçtikçe, net tüketici kredisi bakiyeleri rekor oranda yükseliyor.” sözlerine yer verdi. Ayrıca görüşlerine daha önce gündeme gelen tasarruf bolluğunun artık mevcut olmadığını da ekledi. Nitekim haziranda önceki aya göre 40,2 milyar dolar kredi artışı olması ünlü yatırımcının düşüncelerini doğruladı. Michael Burry’e göre ilerleyen dönemlerde hane halkı borç krizi yaşanması son derece muhtemel. 

ABD Enflasyonu Geçen Aya Göre Önemli Ölçüde Yavaşladı

Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun 10 Ağustos tarihinde açıkladığı verilere göre ABD’deki enflasyon artış hızı geçen aya göre önemli ölçüde yavaşladı. Bu yavaşlamaya bağlı olarak Fed’in faiz artırımlarında duraklama yaşanabileceği söylendi. Temmuz ayı için ana tüketici fiyat endeksinin geçen yıla göre 8,5% arttığı ve haziranda kaydedilen rakama göre 9,1% düştüğü gözlemlendi.  

Diğer taraftan Burry, portföyündeki GEO Group (GEO) hariç tüm pozisyonlarını kapattı.

Michael Burry, Hane Halkında Borç Krizi Öngörüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı