Borsa Haberleri

Michael Burry, Neden GEO Hariç Tüm Hisselerini Sattı?

August 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Michael Burry, Neden GEO Hariç Tüm Hisselerini Sattı?

Kilit Noktalar:

  • Michael Burry, 2008 küresel ekonomik krizini önceden tahmin etmesiyle ün salmış bir yatırımcıdır.
  • Jeremy Grantham ise 1989’daki Japonya piyasasının çöküşünü ve 2008’deki küresel ekonomik krizine dair görüşleriyle adını duyuran bir yatırımcıdır.
  • Burry, borsanın geleceğine dair olumsuz beklentilerine bağlı olarak elindeki GEO Group (GEO) hissesi hariç tüm hisselerini sattı!

Michael Burry, Scion Asset Management’ın tüm parasını GEO Group’a yatırmasa da ilk çeyreğin sonunda özsermaye pozisyonunu önemli ölçüde artırdı. Hapishane işletmecisi GEO ise pandeminin ilk aşamalarında temettüsünü askıya aldı ve geçen yıl yatırım ortaklığı statüsünü sonlandırdı. 

Burry, borsa endekslerinde temmuz ayında yaşanan yükselişin boğa piyasasının geri dönüşün bir göstergesi olmadığına kesin olarak inananlardandı. Ayrıca teknoloji hisselerindeki yükselişi de “ayı piyasası rallisi” olarak nitelendirdi.

Yükselişlerin “acaba” dedirttiği süreçte Burry, “NASDAQ, düşük seviyesinden 20% arttığı için bir boğa piyasası mı? Bu şeyleri kim uyduruyor? 2000’den sonra NASDAQ bunu 7 kez yaptı ve 78% düşüşle 2002’nin en düşük seviyesine geriledi.” şeklinde Tweet atarak tepkisini verdi.

Peki, GEO Kimdir? Ne İş Yapar? 

Küresel anlamda faaliyetlerini sürdüren GEO, gelirinin 90%’ını ABD’den elde ediyor. Şirketin hisseleri Burry’nin satın alma hamlesinin ardından önemli ölçüde yükseldi fakat Joe Biden’ın hapishanelerle ilgili attığı adımlar, GEO’nun geleceğine dair endişeleri de beraberinde getirdi.

Beyaz Saray, GEO ve rakibi CoreCivic (CXW) gibi özel hapishane işletmeleriyle sözleşmelerini yenilememe kararı alabilir. Şirketin önümüzdeki dönemde sona erecek olan anlaşmaları, gelirinin 6%’sını temsil ediyor. 

Hapishane işletme şirketleri bir süredir büyük bankaların para akışını kesmesiyle de mücadele ediyor. JPMorgan (JPM), Bank of America (BAM) ve Wells Fargo (WFC) gibi birçok banka söz konusu şirketlerle iş yapmayı bıraktı. 

GEO, Ödenmemiş Borç Vadeleri Nedeniyle Varlıklarını Sattı

GEO Group, 65 bankadan altısının vadeleri dolduğunda taahhütlerini yenilemeyeceğini söyledi. Ayrıca bu bankaların kıdemli kredi taahhütlerinin 54%’ünü oluşturduğunu da belirtti.

Sonuç olarak GEO, bir süredir vadesi gelen borçlarını ödemek için varlıklarını satmak zorunda kaldı. Şimdiyse şirket, mevcut likitidesi ve yarattığı serbest nakit akışla birlikte borçlarını ödeyebileceğini düşünüyor. Hapishane işletmecisinin ödenmemiş hisselerinin yaklaşık 16%’sı açığa satıldı. Ayrıca GEO hisseleri, Reddit yatırımcılarının yoğun ilgisine bağlı olarak hisse başına 9,50 dolar seviyesine kadar da yükseldi. 

Michael Burry, Neden GEO Hariç Tüm Hisselerini Sattı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı