Borsa Yorumları

Mevcut Ekonomik Görünümde En İyi Fırsatları Sunan Hisseler – Goldman Sachs

Mevcut Ekonomik Görünümde En İyi Fırsatları Sunan Hisseler – Goldman Sachs
Google News Icon Takip Et

Borsa performansının makro ekonomik ortamdan ziyade şirketlere özgü faktörler tarafından yönlendirildiğini düşünen Goldman Sachs, bir dizi hissenin cazip “mikroekonomik” şartlara uygun faaliyet gösterdiğini inanıyor. 

Yatırım bankası, “ileriye dönük en iyi hisse toplama fırsatlarını” belirlemek için her bir S&P 500 hissesine yönelik “dağılım puanı” olarak adlandırılan bir sistem kullanmış. 

Goldman, cuma günü yayınladığı 31 sayfalık raporda, bu skorun (1) makro faktörlerle değil, mikro; yani şirkete özgü faktörlerle açıklanan son getirilerin oranına ve (2) getirilerin bu mikro faktörlere atfedilebilen kısmına bağlı bir volatilite tahminine göre hesaplandığını söyledi.

Goldman’ın ABD hisse stratejisi başkanı David Kostin müşterilere gönderdiği notta, “Fon yöneticileri için ileriye dönük dağılım çerçevemiz, mikro odaklı getirilerin ve şirketlere özgü risklerin en cazip kombinasyonuna sahip hisseleri tanımlıyor.” ifadelerini kullandı.

Aşağıdaki listede, Goldman’ın en iyi dağılım puanına sahip olduğunu düşündüğü hisseleri inceleyebilirsin:

  • Monster Beverage (MNST)
  • DexCom (DXCM)
  • Akamai Technologies (AKAM)
  • Centene (CNC)
  • Align Technology (ALGN)
  • Intuitive Surgical (ISRG)
  • Illumina (ILMN)
  • Axon Enterprise (AXON)
  • Intercontinental Exchange (ICE)
  • Regeneron Pharmaceuticals (REGN)

Buraya önemli bir parantez açalım: Yüksek dağılım puanlarına sahip hisselerin büyük bir alfa fırsatı yansıttığını ancak mutlaka belirli bir yöne eğilimli olmadığını; yani bir hissenin aşırı büyük bir performansa veya düşük performansa sahip olabileceğini belirtelim.

Goldman, 11 S&P 500 sektörü arasında, dağılım puanlarına göre en iyi hisse toplama fırsatlarını tüketiciye yönelik ve teknoloji gruplarının sunduğunu, gayrimenkul ve kamu hizmetlerinin ise en düşük puanlara sahip olduğunu, dolayısıyla alfa yaratma şansının daha az olduğunu tespit etti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC