Borsa Haberleri

Meta’nın Tasarruf Hamlesinden Sonra Hisseleri Yükselişte!

November 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Meta’nın Tasarruf Hamlesinden Sonra Hisseleri Yükselişte!

●    Konu hakkında bilgisi olan kişilerin Wall Street Journal’a verdiği bilgiye göre, Meta Platforms (META) binlerce çalışanını etkileyecek büyük kapsamlı işten çıkarmalara bu hafta başlamayı planlıyor. Konuya ilişkin açıklamanın çarşamba günü yapılması bekleniyor.

Meta, WSJ’nin yaptığı habere ilişkin bir yorum yapmadı.

●    Facebook platformunun sahibi Meta, ekim ayında yapılan açıklamada zayıf bir tatil dönemi beklediklerini ve bu yıl görülen yarım trilyon dolardan fazla kaybın yanı sıra gelecek yıl maliyetlerin büyük oranda artmasıyla birlikte Meta’nın borsadaki değerinin yaklaşık 67 milyar dolar daha düşmesini öngördüklerini belirtti.

●    Küresel ekonomik büyümenin yavaşlaması, TikTok ile rekabet, Apple tarafından uygulanan gizlilik değişiklikleri, metaverse platformuna yapılan büyük ölçekli harcamalara ilişkin endişeler ve süregelen yasal mevzuat tehdidi gibi zorluklar üzerine, Meta’nın hayal kırıklığına neden olan bu öngörülerde bulunması sürpriz olarak değerlendirilmedi.

● CEO Mark Zuckerberg, metaverse yatırımlarının meyvesini yaklaşık on yıl sonra almayı beklediklerini söylemişti. Bu süreçte istihdam süreçlerini durdurmak, projeleri sonlandırmak ve maliyetleri düşürmek için ekipleri yeniden organize etmek zorunda kalmıştı.

Microsoft (MSFT), Twitter ve Snap (SNAP) gibi birçok teknoloji şirketi; artan faiz oranları, yükselen enflasyon ve Avrupa’daki enerji krizi nedeniyle küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla geçtiğimiz aylarda işten çıkarmalar yapmış ve istihdam sayısını düşürmüştü.

Meta’nın Tasarruf Hamlesinden Sonra Hisseleri Yükselişte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters