Borsa Haberleri

Meta’dan OpenAI’ın GPT-4’üne Rakip Yeni Yapay Zekâ Modeli

Eylül 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Meta’dan OpenAI’ın GPT-4’üne Rakip Yeni Yapay Zekâ Modeli

Meta Platforms (META), OpenAI’ın oldukça popüler yapay zekâ modeli GPT-4’e rakip olabilecek yeni bir yapay zekâ sistemi üzerinde çalışıyor.

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Facebook’un ana şirketi, yeni yapay zekâ modelinin önümüzdeki yıl hazır olmasını hedefliyor. Söz konusu modelin Llama 2 olarak adlandırılan ticari modelden birkaç kat daha güçlü olması bekleniyor. 

Hatırlayalım: Llama 2, Meta’nın temmuz ayında piyasaya sürdüğü ve OpenAI’nin ChatGPT’si ve Google’ın (GOOG) Bard’ı ile rekabet etmek üzere, Microsoft’un (MSFT) bulut sistemi Azure tarafından dağıtılan açık kaynaklı yapay zekâ dil modeli.

Söz konusu habere göre ayrıntıları hâlâ kesinleşmeyen sistem, diğer şirketlerin sofistike metin, analiz ve diğer çıktıları üreten hizmetler oluşturmasına yardımcı olacak. Meta, söz konusu büyük dil modelini 2024 yılının başlarında eğitmeye başlamayı hedefliyor. 

OpenAI’ın ChatGPT’sinin geçen yılın sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana işletmeler ve kurumlar, daha yeni beceriler ve iş süreçlerini iyileştirmek için üretici yapay zekâ pazarına akın ediyor.

Bloomberg News, temmuz ayında Apple’ın (AAPL) OpenAI’ın ChatGPT’sine ve Google’ın Bard’ına benzer yapay zekâ ürünleri üzerinde çalıştığını, büyük dil modelleri oluşturmak için “Ajax” olarak bilinen kendi çerçevesini oluşturduğunu ve bazı mühendislerin “Apple GPT” adını verdiği bir sohbet robotunu test ettiğini duyurmuştu. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters