Meta

Meta, Yeni Nesil Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

April 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Meta, Yeni Nesil Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

Meta Platforms (META), kendi yapay zekâ hızlandırıcı çipinin yeni nesline ilişkin ayrıntıları açıkladı.

Reuters, bu yılın başlarında Meta’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp’taki yapay zekâ ürünlerini çalıştırmak için gerekli artan miktarda bilgi işlem gücünü ele almak için özel bir veri merkezi çipinin yeni bir sürümünü kullanmayı planladığını bildirmişti. 

Yeni çip veri merkezinde konuşlandırıldı ve yapay zekâ uygulamalarına hizmet ediyor. Şirket, “üretici yapay zekâ iş yüklerinin desteklenmesi de dahil olmak üzere, Meta Training and Inference Accelerator (MTIA) isimli çipin kapsamını genişletmeyi amaçlayan” çeşitli programlarının da devam ettiğini söyledi. Meta’nın yeni çipini ise Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) “5nm” sürecinde üretecek. 

Yeni MTIA çipi, esasen teknoloji devinin diğer donanım sistemlerine de bakmayı içeren kapsamlı çabalarının bir parçası. Meta, çipleri ve donanımı inşa etmenin ötesinde, altyapısının gücünden en verimli şekilde yararlanmak için son aylarda gerekli yazılımı geliştirmek için önemli yatırımlar yaptı.

Şirket ayrıca Nvidia (NVDA) ve diğer yapay zekâ çiplerini satın almak için milyarlarca dolar harcıyor: Bu yıl CEO Mark Zuckerberg, şirketin Nvidia’dan yaklaşık 350 bin adet H100 çipi almayı planladığını söyledi.

Meta, Yeni Nesil Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC