Meta

Meta, Yapay Zekânın Ürettiği Görselleri Etiketleyecek

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Meta, Yapay Zekânın Ürettiği Görselleri Etiketleyecek

Meta Platforms (META), önümüzdeki aylarda diğer şirketlerin yapay zekâ hizmetleri tarafından üretilen görüntüleri, dosyaların içine yerleştirilmiş bir dizi görünmez işaretleyici kullanarak tespit etmeye ve etiketlemeye başlayacağını söyledi.

Şirketin küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg, bir blog yazısında Meta’nın Facebook, Instagram ve Threads hizmetlerinde yayınlanan tüm görsellere bu etiketlerin uygulanacağını ve böylece çoğu durumda gerçek fotoğraflara benzeyen görüntülerin aslında dijital ortamda yaratıldığının gösterileceğini söyledi. 

Şirket, hâlihazırda kendi yapay zekâ araçları kullanılarak üretilen tüm içerikleri etiketliyor.

Clegg, yeni sistem çalışmaya başladığında Meta’nın OpenAI, Microsoft (MSFT), Adobe (ADBE), Midjourney, Shutterstock (SSTK) ve Alphabet’in (GOOGL) Google’ı tarafından işletilen hizmetlerde oluşturulan görüntüler için de aynı şeyi yapacağını söyledi.

Duyuru, teknoloji şirketlerinin basit komutlara yanıt olarak sahte ama gerçekçi görüntüler üretebilen yapay zekâ teknolojileriyle ilişkili potansiyel zararları azaltmak için geliştirmekte oldukları standartlar sistemine işaret ediyor.

Clegg, Reuters’e verdiği röportajda, şirketlerin bu noktada yapay zekâ tarafından üretilen görüntüleri güvenilir bir şekilde etiketleyebileceğinden emin olduğunu ancak ses ve video içeriklerini işaretleme araçlarının daha karmaşık olduğunu ve hâlâ geliştirilmekte olduğunu söyledi.

Clegg, “Özellikle ses ve video söz konusu olduğunda teknoloji henüz tam olarak olgunlaşmamış olsa da sektörün geri kalanının takip etmesi için bir ivme ve teşvik duygusu yaratabileceğimizi umuyoruz.” dedi.

Meta, Yapay Zekânın Ürettiği Görselleri Etiketleyecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters