Meta

Meta, Video Optimizasyonu için Vodafone’a Başvurdu

Meta, Video Optimizasyonu için Vodafone’a Başvurdu
Google News Icon Takip Et

Meta Platforms (META), Instagram ve Facebook platformlarındaki kısa videoların izleme deneyiminden ödün vermeden kullanıcılara sunulması için Vodafone (VOD) ile birlikte çalışarak Avrupa’daki 11 mobil ağında kapasiteyi temizledi.

Kullanıcı sayılarının durdurak bilmeden arttığı Instagram, TikTok ve YouTube’daki video talebi, mobil ağlardaki veri kullanımının durmaksızın artmasına neden oluyor.

Ericsson’un 2024 Mobilite Raporu’na göre, küresel video trafiği 2024’ün ilk çeyreğine kadar 12 ayda 25% arttı ve video, 2023’ün sonunda tüm mobil trafiğin 73%’ünü oluşturdu.

Vodafone’un da aralarında bulunduğu telekom operatörleri, ağları güncelleme maliyetini üstlenmek zorunda kalırken, bundan yararlanan büyük teknoloji şirketlerinin hiçbir karşılık olmadan gezintiye çıkmasından şikayetçi.

Avrupa Birliği’nin teknoloji devlerinin 5G yatırımlarına katkıda bulunmasını sağlamaya yönelik girişimi geçen yıl durdu ve yıl sonundan önce yeniden canlandırılma şansı da yok.

Vodafone, Meta gibi platformlarla ortaklık kurmanın adil paylaşım tartışmalarını ele almak için “pragmatik bir yol” olduğunu söylerken, şirketin baş şebeke sorumlusu Alberto Ripepi, “Meta’nın uygulamaları için video dağıtımını optimize etme konusundaki istekliliği, mevcut şebeke kaynaklarının daha verimli kullanılmasının yolunu açıyor.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters