Borsa Haberleri

Meta, Tencent Ortaklığıyla Çin’de Pazar Payını Artırmayı Hedefliyor

November 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Meta, Tencent Ortaklığıyla Çin’de Pazar Payını Artırmayı Hedefliyor

Meta Platforms (META), Facebook ve Instagram’ın engellendiği Çin pazarına geri dönme çabaları kapsamında düşük maliyetli sanal gerçeklik (VR) ürünlerini satmak için Tencent Holding (TCEHY) ile bir anlaşma imzaladı.

Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre bu anlaşma, Tencent’i Meta’nın VR ürünlerinin Çin’deki tek satıcısı haline getirecek ve Çinli video oyunu üreticisi söz konusu ürünü 2024’ün sonlarından itibaren satmaya başlayacak.

Facebook, Twitter ile birlikte, yetkililerin sosyal ağ siteleri tarafından desteklendiğini söylediği Xinjiang eyaletindeki ayaklanmaların ardından 2009 yılının ortalarında Pekin tarafından yasaklanmıştı.

VR anlaşması, Meta’ya Çin pazarına geri dönme ve VR başlığı Pico’yu üreten TikTok’un sahibi Bytedance ile rekabete girme şansı veriyor. 

Meta’nın Quest’i şu anda yeni gelişen VR alanında en çok satan ürün konumunda. Şirket, bu yılın başlarında yeni nesil karma gerçeklik ürünü Quest 3’ü tanıttı.

Haberde Meta’nın cihaz satışlarından daha büyük bir pay alacağı, Tencent’in ise içerik ve hizmet gelirlerinden daha fazla pay alacağı belirtildi. Söz konusu ürün, Çinli şirket tarafından yayınlanan oyun ve diğer uygulamaları da kullanıcılara sunacak.

Meta, Tencent Ortaklığıyla Çin’de Pazar Payını Artırmayı Hedefliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters