Borsa Haberleri

Meta, Ray-Ban İşbirliğiyle Yeni Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

September 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Meta, Ray-Ban İşbirliğiyle Yeni Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

Meta Platforms (META) ve meşhur güneş gözlüğü markası Ray-Ban’in yeni işbirliğiyle duyurulan akıllı gözlükleri; aramalar yapmak, müzik dinlemek ve hatta canlı yayın yapmak gibi işlevlerle kulaklık veya akıllı saatler gibi cihazları tahtından etmeye hazırlanıyor. 

Meta’nın Connect lansman etkinliğinde duyurduğu ve şu anda ön siparişte olan ve 17 Ekim’de 299 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan yeni gözlüklerin iki temel amacı var. 

1️⃣ Birincisi, kulaklıklarınızın yerini almak: akıllı gözlükler, Amazon’un (AMZN) Echo Frames ve Bose Tempo serisi gibi benzer bir kişisel ses sistemine sahip, hepsi müzik çalıyor ancak sadece sizin duyabildiğinizden emin olmaya çalışıyor.

Yeni nesil gözlüklerle birlikte Meta, mikrofon sistemini de büyük ölçüde geliştirdi. Gözlüklerde biri burun köprüsünde olmak üzere beş mikrofon bulunuyor ve bu da hem aramaları hem de sesli komutları çok daha net hale getirmeyi amaçlıyor.

2️⃣ Gözlüğün bir diğer görevi de kamera olması. Akıllı gözlüğün sağ şakağında tıpkı Meta’nın önceki akıllı gözlüğü Stories’de olduğu gibi küçük kamera lensleri var; ancak bu kameralar 12 megapiksel fotoğraf ve 1080p video çekebiliyor. 32GB dahili depolama alanını doldurmadan önce yaklaşık 500 fotoğraf ve 100 adet 30 saniyelik video saklanabiliyor ve her şey Meta View uygulaması aracılığıyla senkronize ediliyor. Uygulama ayrıca çekilen her şeyin Meta’nın çok sayıda paylaşım platformunda hızlı bir şekilde paylaşılmasına da olanak tanıyor.

Meta, Ray-Ban İşbirliğiyle Yeni Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

Kamerayla fotoğraf ve video çekmenin yanı sıra, kullanıcılar artık gözlüğün sapına birkaç dokunuşla Facebook veya Instagram’da canlı yayın başlatabiliyor.

Bir yandan da herhangi bir akıllı gözlüğün öncelikle yapması gereken başka bir şey daha var, o da güzel görünmek. Bu amaçla Meta ve Ray-Ban, akıllı gözlükleri “mat kot” ve “karamel” gibi isimlerle ve çoklu lens seçenekleriyle bir dizi yeni renkte üretti. İki şirket, Ray-Ban’in klasik Wayfarer modeline ek olarak Headliner adında daha yuvarlak yeni bir stil bile yarattı.

Tüm bunlar Qualcomm’un (QCOM) bir watt’ın altında Snapdragon AR1 Gen 1 işlemcisiyle çalışıyor ve Meta, akıllı gözlüğün içindeki pilin aktif kullanımda dört ile altı saat aralığında dayanabileceğini öne sürüyor. Ayrıca gözlüğün yanında verilen kılıf akıllı gözlüğü sekiz kez daha şarj edebiliyor.

Meta, Ray-Ban İşbirliğiyle Yeni Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Verge