Meta

Meta, Quest’i Üçüncü Taraf Geliştiricilerin Erişimine Sundu

April 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Meta, Quest’i Üçüncü Taraf Geliştiricilerin Erişimine Sundu

Meta Platforms (META), gelişmekte olan sanal ve karma gerçeklik endüstrisi üzerindeki etkisini genişletme çabaları kapsamında, Quest VR gözlüğünün işletim sistemini ilk kez Microsoft (MSFT) dahil olmak üzere rakip cihaz üreticileriyle paylaşacağını açıkladı.

Şirketin bir blog yazısında belirtildiğine göre bu hamle, ortak şirketlerin, üzerinde çalışan cihazlara hareket tanıma, geçiş, sahne anlama ve uzamsal çapalar gibi özellikler getiren yeniden markalanmış bir işletim sistemi olan Meta Horizon OS kullanarak VR ürünleri oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Sosyal medya şirketi, iş ortakları Asus ve Lenovo’nun (LNVGY) işletim sistemini belirli faaliyetler için özel olarak tasarlanmış cihazlar oluşturmak için kullanacağını söyledi. Şirketin açıklamasına göre Meta, bu sistemi ayrıca Quest ürünün Microsoft’un Xbox oyun konsolundan “esinlenen” sınırlı sayıda bir versiyonunu yapmak için de kullanıyor.

Bu hamle, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in, Alphabet’in (GOOGL) mobil işletim sistemi Android’i açık kaynak haline getirerek akıllı telefon pazarında önemli bir oyuncu haline gelmesine benzer şekilde, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik cihazlarına güç veren hesaplama platformuna sahip olma arzusunun altını çiziyor.

Meta’nın bu alanda uzun süredir rakibi olan Apple (AAPL) bu yılın başlarında 3.499 dolarlık Vision Pro ürünüyle bu rekabete girerken, Google’ın da VR ve MR cihazları için bir Android platformu üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Meta CTO’su Andrew Bosworth mart ayında Google’ı bu sistemi iş ortaklarına “ekosistemi parçalayabilecek” kısıtlayıcı şartlarla sunmakla suçladı.

Zuckerberg dün yayınladığı bir videoda bu anlaşmazlığı ima ederek, “eğer isterlerse” Meta Horizon OS cihazlarında Google Play uygulamalarının bulunmasını memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Meta, Quest’i Üçüncü Taraf Geliştiricilerin Erişimine Sundu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters