Borsa Haberleri

Meta Platforms’dan Kod Yazımı için Yapay Zekâ Modeli

August 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Meta Platforms’dan Kod Yazımı için Yapay Zekâ Modeli

Meta Platforms (META), bilgisayar kodu yazmaya yardımcı olmak için tasarlanan bir yapay zekâ modeli yayınlayacak.

Sosyal medya devi bir blog yazısında, ücretsiz olarak kullanıma sunulacak olan Code Llama’nın, insan metin taleplerine dayalı olarak kod yazabileceğini ve ayrıca kod tamamlama ve hata ayıklama için de kullanılabileceğini söyledi.

Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’nin ChatGPT’sinin geçen yılın sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana, şirketler daha yeni beceriler ve iş süreçlerini iyileştirmek için ortaya çıkan üretici yapay zekâ pazarına akın etti.

Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta, bu yıl OpenAI ve Alphabet’in (GOOGL) Google’ı tarafından satılan tescilli modellere ciddi bir meydan okuyan Llama adlı açık kaynaklı bir dil modeli de dahil olmak üzere, çoğunlukla ücretsiz bir dizi yapay zekâ modeli piyasaya sürdü.

Şirket, Microsoft’un kod yazma aracı GitHub Copilot ile rekabet etmeye hazırlanırken, yeni yapay zekâ modelinin Meta’nın en son Llama 2 dil modelinin üzerine inşa edildiğini ve farklı konfigürasyonlarda mevcut olacağını söyledi.

Meta ayrıca Code Llama’nın Python, Java ve C++ gibi popüler kodlama dillerini desteklediğini ve genel metin görevleri için önerilmediğini belirtti.

Meta Platforms’dan Kod Yazımı için Yapay Zekâ Modeli

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters