Borsa Haberleri

Meta Platforms, WhatsApp’ı Yapay Zekâlı Yapacak

June 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Meta Platforms, WhatsApp’ı Yapay Zekâlı Yapacak

Meta Platforms (META); Brezilya’da düzenlenen bir konferansta, WhatsApp’a yönelik ilk yapay zekâ odaklı reklam hedefleme programını başlattığını duyurdu.

Şirketi CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan bu duyuru, Meta’nın Facebook ve Instagram gibi diğer uygulamalarını destekleyen hedefli reklam araçları türlerinden uzun süredir kaçınan WhatsApp için bir değişime işaret ediyor.

Sosyal medya devi, birkaç yıldır uygulamaya, şirketlerin müşteri hizmetleri sohbetleri yürütmek vekişilere pazarlama materyalleri göndermek için kullanabileceği “iş mesajlaşma” araçları da dahil olmak üzere ticaret ve ödeme özellikleri sunuyor.

WhatsApp’ın Stratejik Pazarlar Yöneticisi Guilherme Horn; verdiği bir demeçte, “Bu yapay zekâ araçlarının işletmelere, etkileşime geçme olasılığı en yüksek olan kullanıcılara reklam dağıtımını optimize etme olanağı verecek. Bu iş dünyası için çok önemli; çünkü onlar bu mesajların parasını ödüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Meta, bu atılımıyla günlük kullanıcı sayısı açısından en büyük uygulaması olan WhatsApp’tan para kazanma çabalarını artırıyor. Popülaritesine ve 2014’teki 22 milyar dolarlık satın alımına rağmen uygulama, bugüne kadar Meta’nın toplam gelirine yalnızca küçük bir katkı sağlayabildi.

Yine aynı konferansta Zuckerberg; işletmeler için işle ilgili soruları doğrudan sohbette yanıtlamak için yeni bir yapay zekâ sohbet robotunu da tanıttı. Sohbet robotu, mevcut yapay zekâ destekli müşteri hizmetlerine benzer şekilde kullanıcılara yardımcı olabilecek. Ayrıca, bir zamanlar potansiyel rakip olarak görülen Brezilya’nın anlık dijital ödeme yöntemi PIX’i ülkedeki WhatsApp ödeme aracına ekleyeceğini de duyurdu.

Meta Platforms, WhatsApp’ı Yapay Zekâlı Yapacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters