Meta

Meta Platforms için Beklentiler Yukarı Yönlü Revize Ediliyor!

February 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Meta Platforms için Beklentiler Yukarı Yönlü Revize Ediliyor!

Sosyal medya devi Meta Platforms (META)’un verimliliğe ağırlık vermeye başlamasını geleceğe yönelik büyük bir potansiyel katalizör olarak gören Bank of America, hisseye gün geçtikçe daha olumlu bakıyor. 

Hissenin “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükselten analist Justin Post, hisse için 12 aylık ortalama hedef fiyatı olan 160 doları da 220 dolar olarak güncelledi ve Meta’nın verimliliği artırmaya ağırlık vermesinin hisseyi potansiyel bir F/K artışına hazır hale getirdiğini belirtti. Bu yeni fiyat hedefi 43,7%’lik bir yükseliş potansiyeli anlamına geliyor. 

Analist perşembe günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Reklam ortamı iyileştikçe, yeni verimlilik zihniyeti sayesinde hisse artık kaldıraç/hisse başına kâr oranını artırmaya hazır hale gelmiş durumda” ifadelerini kullandı. 

Post’un yüksek not güncellemesi aynı zamanda, TikTok kullanım oranındaki azalma sebebiyle Reels’in büyümesi için elverişli bir ortam oluşmasına da dayanıyor. Diğer bir olumlu nokta ise Meta’nın, yapay zeka ve makine öğrenimi alanına yatırım yapıyor olması. Yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamaları son çeyrekte reklam verenler için 20% daha fazla dönüşüm sağlanmasına katkıda bulundu. 

Analist, verimlilik ile ilgili bu gelişmelerin, şirketi uzun vadede Reels üzerinden daha çok gelir elde etme ve reklam performansını arttırma yeteneğine sahip bir “potansiyel çok yıllık yapay zeka/makine öğrenimi yatırım seçeneği” haline getirdiğini belirtti. 

Teknoloji hisselerinin yavaşlayan büyüme yüzünden darbe alması ve şirketin metaverse girişimine para akıtması nedeniyle Meta hisseleri 2022’de büyük güç kaybetmiş ve 64%’ten fazla düşüş yaşamıştı. Aslında şirketin Realty Labs segmenti de geçen yıl 13,7 milyar dolar zarar etti. 

Ancak bu yıl yatırımcı algısı olumlu yönde değişti. Yalnızca bu hafta bile perşembe günkü kapanış itibarıyla 31%’den fazla değer kazanmış durumda. 

Meta Platforms için Beklentiler Yukarı Yönlü Revize Ediliyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC